İleri Yaşlarda Birlikte Yürümek Daha Faydalı

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof. Dr. Nihal Özaras, Dünya Yürüyüş Günü nedeniyle açıklamalarda bulundu. Özaras, yürüyüş süresinin alıştıkça uzatılmasını ve yumuşak tabanlı, ayak hareketine izin veren ayakkabılar tercih edilmesini önerdi.

İleri Yaşlarda Birlikte Yürümek Daha Faydalı

Bizi Takip Et


Yürüyüş pahalı ekipman gerektirmeyen, ulaşılması kolay, her yaşta yapılabilecek, bir spor aktivitesi. Yürüyüşün bedensel ve ruhsal sağlık üzerine olumlu etkileri olduğunu belirten uzmanlar aynı zamanda kalp damar sağlığı, kilo kontrolü ve şeker düzeyinin kontrolü gibi çok önemli faydalar sağladığından da bahsediyor.

Uluslararası Herkes İçin Spor Federasyonu (TAFISA) tarafından 1991 yılında başlatılan Dünya Yürüyüş Günü çerçevesinde tavsiyelerini paylaşan Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof. Dr. Nihal Özaras,  yürüyüş süresinin alıştıkça uzatılmasını ve yumuşak tabanlı, ayak hareketine izin veren ayakkabılar tercih edilmesini öneriyor.

SAĞLIKLI KALMAK İÇİN DÜZENLİ YÜRÜYÜŞ YAPILMALI

Yürüyüşün pahalı ekipman gerektirmeyen, ulaşılması kolay, her yaşta yapılabilecek,  bir spor aktivitesi olduğunu belirten Prof. Dr. Nihal Özaras, yürüyüşün bedensel ve ruhsal sağlık üzerine olumlu etkilerini şöyle sıraladı:

 • Kas kuvvetini ve kemik yoğunluğunu artırır,
 • Denge ve koordinasyonu iyileştirir,
 • Kalp damar sağlığı için çok faydalıdır,
 • Şeker düzeyinin kontrolüne yardımcı olur,
 • Kilo verdirir ve sağlıklı kilonun korunmasını sağlar,
 • Stresi azaltır, psikolojik iyilik halini ve uyku kalitesini artırır.

ÖNCELİKLE AYAKKABIYA DİKKAT EDİLMELİ

Prof. Dr. Nihal Özaras yürüyüş yaparken öncelikle yumuşak tabanlı ve ayak hareketine izin veren ayakkabılar tercih edilmesi gerektiğini vurguladı ve tavsiyelerini şöyle sıraladı:

 • Mevsime uygun, terletmeyen, rahat kıyafetler giyilmeli,
 • Yürürken sırtın düz olmasına dikkat edilmeli,
 • Baş yukarıda olmalı ve karşıya bakılmalı, yere bakarak yürümemeli,
 • Kollar serbestçe yanda sallanmalı ve dirsekler hafif bükük olabilir,
 • Önce kısa sürelerle yürüyüşe başlanmalı, alıştıkça yürüyüş süresi uzatılmalı.

İLERİ YAŞLARDA ARKADAŞLARLA YÜRÜMEK DAHA FAYDALI

Düzenli yürüyüş yapmanın ileri yaşlardaki kişilerde faydalı olduğunun bilindiğini ifade eden Prof. Dr. Nihal Özaras, “2021 yılında yayınlanan bir araştırmada 60 yaş üstü kişiler, tek başına ve akranlarıyla birlikte yürüyüş yapanlar olarak iki gruba ayrılarak değerlendirildiler. Birlikte yürüyüş yapanlarda motivasyon, fiziksel aktivite, vücut yağ miktarı, fonksiyonel kapasite gibi değerlendirme parametrelerinde tek başına yürüyenlere göre daha fazla iyileşme saptandı” dedi.


İçeriği Paylaşın