Kalp Damar Cerrahisinde Gelişmeler

Kalp Damar Cerrahisinde Gelişmeler

Kalp Damar Cerrahisinde Gelişmeler

Bizi Takip Et


Sağlık Bakanlığı’na bağlı Siyami Ersek Göğüs, Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin kuruluşunun 47’inci yılı kutlandı. Hastanenin kuruluş yıldönümü nedeniyle düzenlenen Üçüncü Siyami Ersek Hastanesi Bilimsel Günleri’nde kalp ve damar hastalıklarının teşhisindeki ve tedavisindeki son gelişmeler ele alındı.

Oturum başkanlığını Doç. Dr. Gülşah Tayyerici ile Prof. Dr. Vedat Sonsoy’un yaptığı toplantıda, karar verilmesi güç koroner damar tıkanıklarında görüntüleme tekniklerinin önemi tartışıldı. Hipertansiyon tedavisindeki son gelişmeler, stent uygulamalarıyla by-pass ameliyatlarının karşılaştırılması ise ele alınan diğer konular arasındaydı.

Siyami Ersek Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. İbrahim Yekeler, geçtiğimiz yıl 220 bin hastanın muayene olduğunu, 22 bin 500 kişinin ise yatarak tedavi gördüğünü ifade etti. 2008 yılında 7 bin 160  kalp ameliyatı, 12 bin 500  anjiyo işlemi yaptıklarını, 775 kişinin ise kalbine pil takıldığını söyledi.

Sağlık Bakanlığı hastanelerinde bir ilke atarak dört yıldan bu yana  24 özel sağlık sigortasıyla anlaşma yaptıklarını anımsatan Prof. Dr. Yekeler, “Hastanemize artık özel sağlık sigortası olanlar da başvurabiliyor. Kalp nakli ameliyatlarına yeniden başladık. Son bir ayda üç hastaya kalp nakli ameliyatı gerçekleştirdik” diye konuştu.

Prof. Dr. İbrahim Yekeler, Balkan ülkeleri, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti başta olmak üzere çeşitli Avrupa ülkelerinden de çok sayıda hastanın kalp hastalığı tedavisi olmak için hastanelerine geldiğini belirtti.

Toplantının açılışında İstanbul Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Bakar ile bir konuşma yaptı


İçeriği Paylaşın