Kanser İlacına Ulaşımın Önemi

Kanser İlacına Ulaşımın Önemi

Kanser İlacına Ulaşımın Önemi

Bizi Takip Et


Tüm dünyada önde gelen ölüm nedenleri arasında yer alan kanserle ilgili önemli bir rapor yayınlandı. The Economist Intelligence Unit tarafından hazırlanan rapora göre, yol açtığı ölümlere ve yaşattığı acılara ek olarak, kanser hastalığının tüm dünyada yol açtığı ekonomik maliyet 2009 sonu itibarı ile 305 milyar dolar düzeyine ulaşacak.

Tüm dünyada Hükümetler, can kayıplarını ve yüksek maliyetlerini azaltmanın, kansere karşı daha etkin tedavileri hastalara sunmanın uğraşı içine girdi.

Raporu değerlendiren Araştırmacı İlaç Firmaları Derneği (AİFD) Başkan Yardımcısı Engin Güner, hastalığın dünya çapındaki ağır boyutlarının bir kez daha ortaya çıktığını vurgulayarak, “Halen biyoteknoloji ve araştırmacı ilaç firmaları 800 civarında yeni kanser ilacı adayını geliştirmek ve hastalara sunmak için çalışıyorlar. Kanserle mücadelede en yeni ve en etkin orijinal ilaçları geç kalmadan hastalara sunmak büyük önem taşıyor” dedi.

YAKLAŞIK 13 MİLYON YENİ KANSER VAKASI

Kanserle mücadele eden Amerikalı ünlü bisikletçinin adını taşıyan Lance Armstrong Vakfı’nın sponsorluğunda ve Amerikan Kanser Derneği’nin desteğiyle The Economist Intelligence Unit tarafından hazırlanan rapora göre, bu yıl tüm dünyadaki yeni kanser vakalarının sayısının 12,9 milyon olması bekleniyor. Bu sayının 2020’de 16,8, 2030’da ise 27 milyona çıkacağı tahmin ediliyor.

Raporda kanserin ekonomi üzerindeki maliyetinin ise bu yıl sonu itibarı ile 305 milyar dolar olması öngörülüyor. Rapora göre, kanser tedavisi gelişmiş ülkelerin sağlık harcamalarında çok önemli bir kalem oluştururken, gelişmekte olan ülkelerin bütçelerinde ağı bir yük oluşturuyor ve tükettiği kaynaklar itibarı ile bazı yoksul ülkelerin daha da yoksullaşmasına neden oluyor.

YÜZLERCE YENİ KANSER İLACI ADAYI ÜZERİNDE ÇALISILMAKTA

Raporu değerlendiren AİFD Başkan Yardımcısı Engin Güner, raporun sorunun yarattığı büyük maliyeti net bir şekilde ortaya koyduğunu kaydederek şunları söyledi:

“Türkiye’de bu hastalığın tedavisi için her yıl milyarlarca lira düzeyinde harcama yapmaktadır. Bugün biyoteknoloji ve araştırmacı ilaç firmaları kansere karşı 800 yeni ilaç adayı üzerinde dünya çapında çalışmalarını sürdürüyorlar. Yeni ve orijinal ilaçların hastalara zamanında sunulması bu hastalığın etkin tedavisi açısından büyük önem taşıyor. Bu ilaçlar hayat kurtardıkları gibi, Hükümetlerin tedavi harcamalarını da azaltmaktadır.  Ancak ne yazık ki ülkemizde kanser hastaları Avrupa, ABD veya Japonya’da hastalara sunulan yeni ve orijinal ilaçlara bazen 2-3 yıla varan gecikmelerle erişebiliyor. Maddi imkanları olan hastalar, yurtdışına giderek bu ilaçlar ve tedavilere zamanında erişebiliyor, ama gidemeyenlerin tedavisi gecikiyor. Çok acil durumlarda yeni kanser ilaçlarına ruhsatlandırmadan önce ulaşma olanağı sağlayan mekanizmalar var. Ama bunlardan çok az sayıda hasta yararlanabiliyor. Hastaların büyük çoğunluğu ilaç ruhsatlandırıldıktan sonra bunlara erişebiliyor. AİFD, bugüne kadar bir çok kez, gelişmiş ülkelerde piyasaya çıkan yeni ilaçların hastalarımıza sunulma süresini 6 – 9 aya indirecek önerilerde bulundu. Bu önerilerin bir an önce uygulanması hayati önem taşımaktadır.”


İçeriği Paylaşın