Kansere Karşı Binlerce Umut Balonu Uçurdular

Kansere Karşı Binlerce Umut Balonu Uçurdular

Kansere Karşı Binlerce Umut Balonu Uçurdular

Bizi Takip Et


İstinye Üniversite Hastanesi Liv Hospital Bahçeşehir, Büyükçekmece Belediyesi işbirliği ile Kanser Haftası kapsamında “Kanseri Yenmek İçin İlk Adım Moral” adıyla anlamlı bir etkinlik düzenledi.

İstanbul Büyükçekmece Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen etkinliğe Büyükçekmece Belediye Başkan Yardımcısı Adem Yazır’ın yanı sıra sanatçı Ferda Anıl Yarkın, İstinye Üniversite Hastanesi Liv Hospital Bahçeşehir hekimleri ve çalışanlarının yanı sıra çok sayıda vatandaş katıldı. Yoğun ilgi gören etkinlikte konuşan İstinye Üniversite Hastanesi Liv Hospital Bahçeşehir Tıbbi  Onkoloji Bölümü Başkanı ve İstinye Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Faruk Aykan, “Kanserin en büyük sebebi sigara kullanımıdır, sigaradan uzak durun” dedi. Etkinlikte sanatçı Ferda Anıl Yarkın şarkılarıyla vatandaşlara büyük moral verirken, program öncesinde havaya bırakılan yüzlerce “Umut Balonu” ile de moralin kanserdeki önemine dikkat çekilerek, kanseri yenmenin mümkün olduğunun mesajı verildi.

TARAMA TESTLERİYLE ERKEN TANI ARTIK MÜMKÜN

Tarama testleriyle erken tanının mümkün olduğunu anlatan Prof. Dr. Aykan, “Tarama testleri belli bir yaştan sonra yapılması gereken testlerdir. Dört çeşit kanseri bu testlerle tanımamız mümkün. Bunların başında meme kanseri geliyor. 40 yaşından sonra yıl da bir kez meme grafiği önerilmekte, ultrason önerilmekte. İkincisi kolon bu da 50 yaşından itibaren önce bir endoskopi olması gerekiyor. Bu erken tanı testlerin devreye girmesiyle hastalarımızın daha uzun ömürlü olacaklar” diye konuştu.


İçeriği Paylaşın