Medtronic’ ten Hekimlere Yönelik Yepyeni Bir Eğitim Modeli

Medtronic’ ten Hekimlere Yönelik Yepyeni Bir Eğitim Modeli

Medtronic’ ten Hekimlere Yönelik Yepyeni Bir Eğitim Modeli

Bizi Takip Et


Sağlık profesyonellerin tıbbi prosedür alanında gelişimlerine  ve becerilerini artırmalarına  önem veren Medtronic 2018 yılında  yepyeni bir eğitim modelini hayat geçirdi.

Bu yeni eğitim  modelinde,  eğitim alacak hekimler özel kriterler ile belirlenerek 1 yıllık bir eğitim serüveni sürecine dahil oluyorlar. Eğitim 4 modülden oluşuyor: 1 Masterclass, 1 Clinical Immersion (yerinde gözlemleme), 1 Mentorship (yerinde uygulamalı)  ve 1 Video Coaching. Böylece kursiyer hekimlerin teknik bilgi ve becerisi  ile prosedüre adaptasyonu artırmış olacak ve her eğitim sonrası yapılacak değerlendirme anketleri ile hekim kendini değerlendirebilecek.

Bu eğitim modelinin ilk örneğinin birinci basamağı 8-9 Ağustos tarihlerierinde TLH (Total Laparoskopik Histerektomi) Masterclass olarak İstanbul’ da bulunan Medtronic İnovasyon Merkezinde gerçekleştirildi.

Dört uzman eşliğinde 10 kursiyer hekimin katılıdğı eğitimin amacı; yüzde 20 MIS (Minimal Invazive Surgery – Minimal İnvaziv Cerrahi) veya diğer adı ile Laparoskopik Cerrahi) oranı olan ve yılda 70.000 civarı yapılan Histerektomi ameliyatlarında minimal invaziv cerrahi oranını artırmak ve böylece hastanın klinik  sonuçlarını iyileştirmeye yardımcı olmak.

2 gün süren eğitimin ilk günü anatomi, operasyon yönetimi gibi teorik bilgilere yer verildi ve uzman hekimler kendi deneyimlerini, komplikasyon yönetimlerini kursiyerler ile paylaştı. İkinci gün ise, Medtronic İnovasyon Merkezi içinde yer alan hayvan laboratuvarında kursiyerler, Laparoskopik ameliyatları deneyimleme şansı buldular.

4 modülden oluşan ve 1 yıla yayılmış olan bu yepyeni eğitim sürecinde  kursiyerlerin uzman hekimlerin kliniklerinde canlı vaka izlemeleri için iki farklı Clinical Immersion eğitimi İstanbul’da yapılacak. Daha sonra kursiyerler bölgelerine ve hastanelerine döndüklerinde kendi alacakları ameliyatlara uzman hekimleri  davet ederek eğitimin 3. fazını tamamlamış olacaklar. Son olarak yeterince deneyim kazanıp, kendi kendilerine yaptıkları vakaların videoları üzerinden uzmanlar ile durum değerlendirmesi yapacaklar ve bu süre sonunda prosedür sayılarını artırmış ve daha fazla hastaya minimal invazif cerrahi şansı sunmuş olacaklar.


İçeriği Paylaşın