Meme Kanseri Hastaları Pembe Festival’de Buluşuyor

Meme Kanseri Hastaları Pembe Festival’de Buluşuyor

Meme Kanseri Hastaları Pembe Festival’de Buluşuyor

Bizi Takip Et


11 yıldır meme sağlığı alanında hem bilimsel projeler hem de ücretsiz tarama projesiyle kadınlar için bilgi üreten Meme Sağlığı Derneği MEMEDER, Meme Kanseri Kanseri Farkındalık Ayı kapsamında 6-7 Ekim 2018 tarihlerinde İstanbul Florence Nightingale Hastanesi’nde düzenlediği Pembe Festival’de meme kanseri tanısı almış hastaları ve hasta yakınlarını bir araya getiriyor.

Türkiye’de meme kanseri görülme sıklığı son 20 yılda 2 katından daha fazla arttı ve her yıl 25 bin yeni meme kanseri tanısı konuyor. Türkiye’de 11 yıldır meme sağlığı alanında hem bilimsel projeler hem de ücretsiz tarama çalışmalarıyla bilgi üreten Meme Sağlığı Derneği (MEMEDER), Meme Kanseri Farkındalık Ayı Kapsamında

6-7 Ekim 2018 tarihlerinde Pembe Festival’in ikincisini gerçekleştiriyor.

Meme kanseri tanısı almış hastalar ve yakınlarını bir araya getirmeyi amaçlayan Pembe Festival’de iki gün boyunca hastalar ve yakınları hem meme kanseri ve meme kanseri tedavisindeki son gelişmelerle ilgili bilgi alacak, hem sevdikleri ünlülerle bir araya gelme fırsatı yakalayacak, hem de birbirinden eğlenceli atölye çalışmalarıyla keyifli vakit geçirecek.

MEMEDER Kurucusu ve Onursal Başkanı Prof. Dr. Vahit Özmen, katılacağı farklı oturumlarda meme kanserinin erken tanısının önemini ve tedavi yöntemlerini anlatacak, meme kanserini yenmenin yollarına ilişkin bilgiler verecek.

AYŞE ARMAN SORACAK, ÜNLÜ OYUNCU IŞIL YÜCESOY MEME KANSERİNİ NASIL YENDİĞİNİ ANLATACAK

Pembe Festival’in ilk gününe ünlü gazeteci Ayşe Arman moderatörlüğünde gerçekleştirilecek ‘Meme Kanserini Nasıl Yendim?’ oturumu damga vuracak. Türk sinemasının ünlü oyuncularından Işıl Yücesoy, Ayşe Arman’a meme kanserini nasıl yendiğini, hastalık sürecinde neler yaşadığını, oyunculuğunu ve hayata bakışını nasıl değiştirdiğini anlatacak. Söyleşinin sonunda ünlü gazeteci Ayşe Arman’ın kendi yaptığı pembe iyilik (Sakajewa) kolyeleri festival alanında kurulacak fuaye alanında MEMEDER yararına satışa sunulacak.

ÜNLÜ KADINLARIN GÖZÜNDEN MEME SAĞLIĞI

Festivalin ikinci gününde ise ünlü kadın oyuncular Ünlü Kadınların Gözünden Meme Sağlığı oturumunda bir araya gelecek. Ünlü sanatçı Yeşim Salkım, İstanbullu Gelin dizisinin oyuncuları Özge Borak, Didem İnselel ve Star TV’nin sevilen dizisi Avlu dizisi oyuncusu Deniz Barut, gazeteci Işıl Açıkel moderatörlüğünde gerçekleştirilecek oturumda meme sağlığı ve meme kanseri hakkında görüşlerini açıklayacak. Meme kanseriyle daha çocukluk döneminde annesine konan teşhisle tanışan Özge Borak, çok yakın iki arkadaşı meme kanserine yakalanan ve hastalık süreçlerine yakından tanık olan Deniz Barut hastalığa bakışlarını erken teşhisin önemi ve tedavi yolları üzerinden anlatacak.

İSTANBULLU GELİN’İN YAZARI DA PEMBE FESTİVAL’DE

Festivalin diğer ünlü ismi ise Star TV ekranının sevilen dizisi İstanbullu Gelin’in yazarı Psikiyatrist Dr. Gülseren Budayıcıoğlu. Ünlü yazar, meme kanseri hastası ve yakınlarıyla önce KADER MOTİFİ söyleşisinde bir araya gelecek, ardından okurları için çok satan Madalyonun İçi, Madalyonun Öteki Yüzü, Hayata Dön ve Kral Kaybederse kitaplarını imzalayacak.

SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI EL ELE

Türkiye’nin dört bir yanında meme kanserinin erken tanısı konusunda farkındalık yaratmaya çalışan sivil toplum kuruluşları da Pembe Festival’de bir araya geliyor. MEMEDER’in ev sahipliğinde bir araya gelecek olan Onkoday, Europa, Pembe İzler, Kanserle Dans, MetAmazon ve Batı Karadeniz Meme Hastalıkları Dernekleri ünlü sunucu Esra Ceyhan moderatörlüğünde gerçekleştirilecek ‘STK Buluşması’ oturumunda yaptıkları çalışmaları anlatacaklar.

MEME KANSERİ SÜRECİNDE CİNSELLİK VE DOĞURGANLIK

Festivalde ayrıca Diyetisyen Dilşat Baş’ın konuşmacı olarak katılacağı meme kanseri tedavisi sürecinde ‘Beslenmede Doğru Bilinen Yanlışlar’ oturumu, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Remzi Abalı’nın konuşmacı olacağı ‘Meme Kanseri Sürecinde Cinsellik ve Doğurganlık’ oturumu gerçekleştirilecek.

SAĞLIK HABERCİLERİNDEN ‘MEDYADA MEME SAĞLIĞI’

Festivalin son oturumu ise sağlık haberciliğinin usta isimlerini ağırlayacak.

Ekranların başarılı sağlık programı sunucusu Berda Özdiktaş moderatörlüğünde gerçekleştirilecek ‘Medya ve Sosyal Medyada Meme Sağlığı’ oturumuna sağlık basınının öne çıkan isimlerinden Ziyneti Kocabıyık, Tülin Açıkbaş, Özay Erad ve Esra Ertuğrul katılacak.

Festivalde ayrıca meme kanseri tedavisi görmüş hastalar ve yakınları için renkli atölye çalışmaları düzenlenecek. Hastalar ve yakınları Aromaterapi Uzmanı Hande Polat ile doğal malzemelerden pembe ruj ve koltukaltı (roll-on) deodorantı yapacak, Nefes ve Farkındalık Eğitmeni Ece Dilek Yıldırım’dan nefes farkındalığı ve mindfulness (farkındalık) seminerleri alacak, Tuba Gün ile dikiş ve düğme atölyesinde renkli çalışmalar yapacaklar.

Pembe Festival Nestle Nesfit, Koton, Penti, FLO Ayakkabı, Roche, Avon, Arista Medikal, İstanbul Florence Nightingale Hastanesi, Çırağan Palace Kempinski İstanbul ve Başakşehir Belediyesi’nin değerli katkılarıyla hazırlanmıştır.

Pembe Festival

Tarih: 6 Ekim 2018 Cumartesi Saat: 12.00-19.00

7 Ekim 2018 Pazar        Saat: 10.00-19.00

Yer: İstanbul Florence Nightingale Hastanesi Kat:1 Konferans Salonu Şişli


İçeriği Paylaşın