Mememi Seviyorum, Onu Koruyorum

Mememi Seviyorum, Onu Koruyorum

Mememi Seviyorum, Onu Koruyorum

Bizi Takip Et


Kanser tedavisi merkezi Neolife; kanser bilinçlendirme çalışmaları kapsamında düzenlediği sağlık söyleşilerinin ilkini 12 Ocak Çarşamba günü Caddebostan Kültür Merkezi`nde, “meme kanseri” üzerine gerçekleştirdi.
Medikal Onkolog Prof. Dr. Mert Başaran, meme kanseri, tanı yöntemleri ve meme kanserinden korunma yolları hakkında bilgi verdiği “Mememi seviyorum, onu korumayı biliyorum” söyleşisinde katılımcıların soruları da yanıtlandı.

Kadın kanserlerinin yüzde 32’sini meme kanserinin oluşturduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Başaran, meme kanseri risk faktörlerini şöyle sıraladı:

“40 yaşından büyük olma, ailede meme kanseri hikayesinin olması, alkol ve sigara kullanma, şişmanlık; yumurtalık, rahim veya kolon kanseri geçirmiş olma, östrojen hormonu içeren ilaçlar, atipik hiperplazi.”
Her 8 kadından 1’inde görülen meme kanserinde, hastalığa yakalanma riskini azaltan faktörler olarak; östrojene daha az maruz kalma, emzirme ve düzenli egzersiz yapmayı sayan Prof. Dr. Başaran, meme kanseri bulgularını şöyle sıraladı:

“Ağrılı veya ağrısız kitle, memenin distorsiyonu, meme başından kanlı sıvı gelmesi, koltuk altı lenf bezi, cilt bulguları ve meme başı egzaması.”
Prof. Dr. Başaran, “Meme kanserinin erken teşhisi için 20 yaşından büyük kadınların ayda bir kez kendi kendine muayene yapması, 40 yaşından büyük kadınların yılda bir kez hekim muayenesinden geçmesi ve mamografi çektirmesi gerekir” dedi.

“Mememi seviyorum, onu korumayı biliyorum” söyleşisine katılanlar arasından ilk 10 kişiye, NeoLife Tıp Merkezi’nde, ücretsiz olarak tomosentez cihazıyla dijital mamografi çekimi hizmeti hediye edildi.


İçeriği Paylaşın