Mikro-Enjeksiyon Sistemli Grip Aşısı Türkiye’de

Mikro-Enjeksiyon Sistemli Grip Aşısı Türkiye’de

Mikro-Enjeksiyon Sistemli Grip Aşısı Türkiye’de

Bizi Takip Et


Türkiye’ye yeni getirilen deri-içi Mikro-Enjeksiyon Sistemli (MIS) grip aşılarının, 1,5 milimetrelik iğnesi ile iğne korkusu olanları rahatlattığı aynı zamanda iğne koruma kalkanı sayesinde sağlık çalışanlarının yaralanmalarını önlediği belirtiliyor.

Klasik aşılara göre 10 kat küçük iğnesiyle yeni mikro grip aşılarının bağışıklık sistemi hücrelerinin en yoğun olduğu bölgeyi, deri içini hedefleyerek aşının etkinliğini artırdığı iddia edilen aşıyla ilgili olarak yapılan açıklamada şu bilgiler verildi.

“Normal aşılardan 10 kata daha küçük iğnesiyle yeni nesil mikro-enjeksiyon sistemli grip aşısı, mevsimsel gribe karşı uygulanıyor. Klasik kas-içi grip aşıları için kullanılan enjeksiyonlarda iğnenin uzunluğu 16-32 mm iken mikro-enjeksiyon sistemi kullanılan grip aşısında iğnenin uzunluğu 1.5 mm’ye düşüyor. Mikro grip aşıları bu özelliğiyle pek çok erişkin hastadaki iğne olmama çekincesini yenmesine  ve aşılama oranlarının artırılmasına yardımcı olurken, iğne koruma kalkanı sayesinde sağlık çalışanlarındaki iş kazalarını da önlüyor. Küçük bir dokunuşla aşının yapılmasına olanak sağlayan bu sistem sağlık çalışanlarına da büyük kolaylık sağlıyor.

2009’da Avustralya’da kullanıma giren mikro aşılar bu yıl Türkiye’nin ardından dünya genelindeki 30 ülkede içinde bulunduğumuz grip sezonunda kullanıma giriyor. Mikro-Enjeksiyon Sistemli (MIS) grip aşısı Türkiye’de ilk aşamada 18-59 yaş arasındaki erişkinlerin aşılanmasında kullanılabilecek.”


İçeriği Paylaşın