MS Hasta Kampı’nda Hastalığın Yönetimine Dair İpuçları ve Hasta Deneyimleri Bir Arada

MS Hasta Kampı’nda Hastalığın Yönetimine Dair İpuçları ve Hasta Deneyimleri Bir Arada

MS Hasta Kampı’nda Hastalığın Yönetimine Dair İpuçları ve Hasta Deneyimleri Bir Arada

Bizi Takip Et


Karadeniz MS Derneği’nin bu yıl altıncısını gerçekleştirdiği MS Hasta Kampı’nda buluşan hastalar, bir yandan sosyal paylaşımda bulunurken aynı zamanda alanında uzman kişilerden MS ile yaşam ve hastalığın etkin yönetimi adına aldıkları eğitimler ve katıldıkları aktiviteler ile keyifli zaman geçirdi.

MS hastalarına ve hasta yakınlarına destek olmak üzere kuruluşundan bugüne dek birçok önemli çalışmaya imza atan Karadeniz MS Derneği, 6. MS Hasta Kampı’nı Samsun Mavi Işıklar Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nde gerçekleştirdi. Ondokuz Mayıs Üniversitesi ve Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle düzenlenen ve her geçen sene ilginin arttığı kampa, Türkiye’nin farklı illerinden ve K.K.T.C.’den yaklaşık 150 hasta ve hasta yakını katıldı.

MS HASTALARININ YAŞAM KALİTESİNİN ARTIRILMASI HEDEFLENİYOR

2014 yılından bu yana hasta ve hasta yakınlarına yönelik organize edilen kampa, hekimler de eğitmen olarak katılım gösteriyor. Bu yıl MS hastalarını beş gün boyunca Samsun’da buluşturan etkinlik, gerek hastaların sosyal paylaşımda bulunmasına imkan vermesi gerekse tecrübe ettikleri yorgunluk, anksiyete, depresyon, yürüme güçlüğü, dengesizlik gibi problemlere olumlu katkı sağlaması bakımından değer yaratıyor.

HASTALAR ÇEŞİTLİ EĞİTİM VE AKTİVİTELERLE KEYİFLİ GÜNLER GEÇİRDİ

Program kapsamında Ondokuz Mayıs Üniversitesi ve Karadeniz Multipl Skleroz Derneği’nin öncülüğünde yapılan sunumlar ve pratik uygulamalarla hastalık farkındalığının artırılması ve hastaların hayatındaki güçlüklerin azaltılması amaçlandı. Uzmanlar tarafından yönetilen yüzme, yoga, pilates, müzik terapi, dramaterapi, fizik tedavi gibi aktivitelerle birlikte MS ile yaşam üzerine konferanslara da kampta yer verildi.


İçeriği Paylaşın