MSD Türkiye ve Hacettepe Üniversitesi'nden İşbirliği

MSD ve Hacettepe Üniversitesi 2018'den beri yaptıkları bilimsel iş birliğini devam ettirerek, iyi niyet antlaşmasını karşılıklı olarak tekrar imzaladı.

MSD Türkiye ve Hacettepe Üniversitesi'nden İşbirliği

Bizi Takip Et


Güçlü portföyü ile 130 yılı aşkın süredir dünyanın en zorlu hastalıkları için ilaç ve aşılar geliştirerek yaşam için keşfeden MSD, üniversiteler ile yaptığı iş birliklerine devam ediyor. Klinik araştırmalar alanında gerçekleştirilen bilimsel iş birlikleri ile pek çok başarıya imza atan MSD Türkiye ve Hacettepe Üniversitesi, iki yıllık birliktelik sonrasında karşılıklı iyi niyet antlaşmasını uzatma kararı aldılar.

Hacettepe Üniversitesi ile gerçekleştirilen iki senelik bilimsel iş birliği süresince; MSD Türkiye Bölgesi Genel Müdürü Gözde Güllüoğlu, Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Cahit Güran, MSD Türkiye, Orta Doğu ve Mısır Klinik Araştırmalar Direktörü Betül Erdoğan ve Hacettepe Üniversitesi Klinik Araştırmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi (HÜKAM) Müdürü Prof. Dr. Serhat Ünal'ın destekleriyle, karşılıklı hedeflenen pek çok noktada gelişim gösterildi. Onkoloji, enfeksiyon ve aşı alanları öncelikli olmak üzere merkezde yürütülen klinik araştırma tedavi alanlarının çeşitliliği arttırıldı. Merkezin potansiyeli değerlendirilerek, yürütülen klinik araştırma sayısında ve bununla paralel olarak Türkiye'de yürütülen klinik araştırmalara hasta katkısında önemli ölçüde artış gerçekleştirildi. Daha çok hastaya, yenilikçi ilaç ve aşı çalışmalarına erişim imkânı sunuldu, hekimler ise yenilikçi ilaç ve aşıları erken deneyimleme fırsatı edindi. Daha fazla klinik araştırma yürüten merkezde, klinik araştırma alt yapısı güçlendi ve klinik araştırma merkezi başlatma süreçlerinde iyileşme gerçekleşti.

MSD'nin Hacettepe Üniversitesi ile yaptığı bu bilimsel iş birliği çerçevesinde konuşan MSD Türkiye Genel Müdürü Gözde Güllüoğlu, “Gerçekleştirdiğimiz projelerle Türkiye'deki üniversite-sanayi iş birliğinde yeni kapılar aralanacağına inanıyoruz. MSD Türkiye olarak, ülkemizin klinik araştırmalar alanında yatırım çeken dünyanın önde gelen ülkeleri arasında yer almasını arzu ediyoruz." dedi.

Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Cahit Güran iş birliğini uzatma kararıyla ilgili, “Bugün MSD Türkiye ile klinik araştırmalar konusunda var olan iş birliğinin kapsamını genişleterek, iki yıl daha uzatıyoruz. Hacettepe Üniversitesi olarak sağlık alanında, özel olarak da klinik araştırmalar konusunda sahip olduğumuz öncü rolümüzün, MSD Türkiye ile yapılan iş birliği sayesinde daha da güçlendiğini düşünüyoruz. Her iki kurum arasında var olan karşılıklı güven, bilgi paylaşımı ve uyum sayesinde; üniversite-sektör iş birliğinin güzel ve faydalı bir örneği hayata geçirilirken, halkımızın yeni ilaç ve aşı uygulamalarına daha kolay erişimi de mümkün olmaktadır.”  ifadelerini kullandı.

MSD Türkiye, Orta Doğu ve Mısır Klinik Araştırmalar Direktörü Betül Erdoğan ise, "Türkiye’deki klinik araştırmalara, yeni ilaç ve aşı geliştirilmesine katkısının arttırılması, yüksek sayıda gönüllünün tedaviye ve aşılara erişiminin sağlanması ve yüksek kalitede verinin üretilmesi gibi konularda Hacettepe Üniversitesi Klinik Araştırmalar Merkezi ile önemli başarılara imza atmaya devam edeceğimize inanıyorum.” dedi.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Hacettepe Üniversitesi Klinik Araştırmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi (HÜKAM) Müdürü Prof. Dr. Serhat Ünal "2018 yılında MSD Türkiye ile başlayan iş birliğimiz ile karşılıklı hedeflediğimiz noktalarda önemli gelişmeler gösterdik. HÜKAM olarak; klinik araştırmalarda global marka değeri oluşturarak tercih edilen bir merkez haline gelmeyi hedefliyoruz. Üniversitemize ve ülkemize katkı sağlamak ve bilim insanları, araştırmacılar ve destek personeli yetiştirmek üzere çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Kurum içi eğitimlerimizle de, merkezin uluslararası standartlarda işleyişini sağlıyoruz." şeklinde konuştu.


İçeriği Paylaşın