“Öksüz Akciğer Hastalıkları” İstanbul’da Tartışılacak

“Öksüz Akciğer Hastalıkları” İstanbul’da Tartışılacak

“Öksüz Akciğer Hastalıkları” İstanbul’da Tartışılacak

Bizi Takip Et


Türk Toraks Derneği tarafından 12-14 Ocak 2018 tarihleri arasında Hilton İstanbul Bosphorus’da gerçekleştirilecek olan “Pulmoner Vasküler ve İnterstisyel Akciğer Hastalıklarında Güncel Gelişmeler Sempozyumu”nda, nadir görülen iki büyük grup hastalığa ilişkin farkındalığın artırılmasını hedefleniyor.

Türk Toraks Derneği Klinik Sorunlar Çalışma Grubu ve Sempozyum Başkanı Prof. Dr. N. Gülfer Okumuş, az görülmeleri nedeniyle “Öksüz Hastalıklar” olarak nitelenmiş bu hastalıkların tanısının, ancak ipuçları iyi değerlendirildiğinde konulabildiğini belirterek şunları söyledi:

“Nadir olarak karşılaşılsa da bilgi sahibi olan uzmanların artması ile tanı koyma oranı artmaktadır. Böylece solunum yetmezliğine kadar ilerleyen şikayetleri olan hastalara tıbbi açıdan yardımcı olabilme şansı yakalanabilmektedir. Ayrıca tedavisi olmayan hastalıklar arasında yer aldığı düşünülen bu hastalıkların bir bölümünde son 5 yılda tedavi ile ilgili olumlu gelişmeler meydana gelmiştir. Erken tanı konulup, uygun tedavinin başlanması ile sonuçlar daha da yüz güldürücüdür.”

BİRÇOK TIP BRANŞINI İLGİLENDİRİYOR

Bu hastalıkların önemli bir bölümünün göğüs hastalıkları dışındaki tıp branşlarını da ilgilendirdiğini ifade eden Prof. Dr. Okumuş, “Bu sebeple konuyla ilgili 350 uzmanın dinleyici olarak katılacağı sempozyumda, göğüs hastalıklarının yanı sıra radyoloji, romatoloji ve kardiyoloji uzmanlarının da ortak bir tartışma zemininde nadir görülen bu hastalıkların tanı ve tedavisindeki son gelişmeleri takip edebilmeleri amaçlanmıştır. Konularında uluslararası düzeyde haklı bir üne sahip yabancı ve yerli konuşmacıların katılımıyla düzenlenecek sempozyumun, ana amacı Ulusal Akciğer Sağlığı’nı geliştirmek olan Türk Toraks Derneği’nin bu amacına katkıda bulunacağını düşünüyoruz.” dedi.

Sempozyumla ilgili detaylı bilgiler http://ttdinterstisyelvaskuler.org adresinde yer alıyor.


İçeriği Paylaşın