Olumlu Düşünce Botox Gibidir; Gençleştirir!


Bizi Takip Et


Esra Kazancıbaşı İle Sağlık

Olumlu şeyler düşünürken hiç aynaya baktınız mı? Ya da tam tersine kırgınlık, öfke, endişe gibi duygular beyninizi esir almışken. Negatif duyguların insanları ne kadar çirkinleştirip yaşlandırdığını fark ettiniz mi?

Sizi bilmem ama ben geçtiğimiz pazar martıların maviliklerde özgürce kanat çırpışlarını seyrederek sahilde yürüyüş yaptığım sırada yüzümdeki mutlu bir tebessümün farkına vardım. İşin, sorumlulukların suratıma yansıyan gerginliği nasıl olmuştu da bir anda kaybolmuştu? Gülümseyerek bakıyordum gökyüzüne, denize, çınar ağaçlarına, martılara. Çektiğim selfiede de öylesine canlı görünüyordum ki! İki saate yakın yürüyüş, iki kaşımın arasındaki çizgilere de adeta botoks etkisi yapmıştı.

Halbuki stresli anlarımda öyle mi? Fotoğraftaki ya da aynadaki yansımama baktığımda hızla geçen yılların beni ne zaman böylesine yıprattığını düşünürüm. Yüzümde iyice belirginleşen mimik çizgileri,  solgun bakışlarım ve kambur duruşumla nüfus kağıdımdaki yaştan da büyük görünürüm.

ÖFKE VE STRES EN AZ 5 YIL YAŞLANDIRIYOR!

Beynimizde kamp kuran düşünceler önemlidir. Aklımızdan bizi üzen, kendimizi kötü hissettiren şeyler geçerken, kalbimiz ve nefesimiz hızlanır. Baştan aşağı vücudumuzdaki tüm kaslar gerilir. Kimimizin ensesi, başı ağrımaya başlar. Kimimizin midesinde yanma olur, gaz  sancıları yaşar. İç dünyamıza hakim olan bu stresli tablodan yüz kaslarımız ve cildimiz de  etkilenir. Kaşlarımız çatılır, normalde görünmeyen iki kaş arasındaki çizgilerimiz belirginleşir.  Sinirle dişlerimizi sıkarken ağzımızın, yanaklarımızın anatomisi bozulur. Ruhumuz nasıl aşağı çekilmişse, yüzümüz de düşer. Bir anda rahat 5-10 yıl yaşlanır, üstelik çok da yorgun gözükürüz.

Oysa mutlu ve neşeliyken içimizdeki olumlu ruh hali yüzümüze de yansır. Gözlerimiz ışıl ışıldır. Cildimiz hafif pembe. Dudaklarımızda bir gülümseme. Arkadaşlarımız “Çok iyi göründüğümüzü” söyler. “Botoks mu yaptırdın yoksa?” diye sorunlar bile olabilir.

POZİTİF DÜŞÜNCE BOTOKS ETKİSİ YAPAR!

Ruhu esir alan karanlıkların gölgesinin gözlere de düşeceğini unutmayın. Sevgiye aç, ilgiye hasret, mücadeleden yorgun ruhunuz gözlerinizdeki ışıltıyı alıp götürmüşse botoks ya da göz kapağı estetiği yaptırmak ne işe yarar? Pozitif düşünce ise tam tersine botoks etkisi yaratır. Hem de iğneyle yapılan botokstan çok daha doğal durur. Çünkü kalbinizin derinlerinden gelen bir enerjiyle gözleriniz de, cildiniz de ışıldar.

Negatif ruh hali sizi hem sağlığınızdan eder, hem de yaşlandırır. İşte bu yüzden düşündüklerinize, aklınızdan geçenlere dikkat edin. Çoğumuzun en zorlandığı şey olsa da, içinde bulunduğunuz anda kalmaya çalışın. Geçmişin kırgınlıklarının batağına saplanıp kalmaktansa şimdinin güzelliklerine odaklanın.

Esra Kazancıbaşı Öztekin

sagligimicin@gmail.com

Not: Bu yazı 12 Mart 2017  tarihinde Yenibirlik Gazetesinde yayımlandı.


İçeriği Paylaşın