Pandemide Kediler De Strese Girdi: Sağlık Problemlerinde Artış Görüldü

Yeni bir araştırmaya göre, pandemi döneminde kediler stres kaynaklı tıkalı mesane problemleri ve sistit gibi hastalıklarla karşılaştı.

Pandemide Kediler De Strese Girdi: Sağlık Problemlerinde Artış Görüldü

Bizi Takip Et


Bilim insanları tarafından yapılan yeni bir çalışmada pandemi dönemini sahipleriyle geçiren kediler ve köpekler incelendi. Çalışmada köpeklerin sahipleriyle vakit geçirmek konusunda problem yaşamadıkları ortaya konulurken, kedilerin bu dönemde stres seviyelerinde artış gözlemlendi. Son 18 ayda kedilerde tıkalı mesane problemleri ve sistit gibi durumlarda kayda değer bir artış görüldü.

Covid-19 pandemisi nedeniyle, geçen yılın başlarında insanlar evde kaldı ve evcil hayvanlar sahipleriyle her zamankinden daha fazla zaman geçirmeye başladı. Bu durum köpekler için oldukça sevindirici olsa da kediler için aynı durumun söz konusu olmadığı ortaya çıktı.

KEDİLER SAHİPLERİNİ EVDE İSTEMİYOR

Birçok kedi insanların evde kalması sorunuyla başa çıkmakta zorlandı. Veterinerlere göre, insanların evden çalışması, kedilerin stresle bağlantılı onlarca sağlık sorunu yaşamasına neden oldu. Son 18 ayda erkek kedilerde tıkalı mesane ile hem erkek hem de dişi kedilerde sistit gibi hastalıklarda kayda değer bir artış görüldü.

Uzmanlar, kedi sahiplerine eğer evden çalışıyorlarsa veya kendi kendini izole ediyorlarsa, kedinin rutinlerini mümkün olduğunca normale yakın tutulması gerektiğini ve kedinin, su ve kum kaplarını sakin bir yere koymalarını önerdi.

KÖPEKLER SAHİPLERİNDEN MEMNUN

Diğer taraftan, yapılan araştırmaya göre köpekler aynı stresten muzdarip değiller, ancak kedilerin aksine sahipleri ofislerine geri döndükleri için yalnızlık çekiyorlar.

Sonuç olarak, kedilerin yalnız kaldıkları bir zamana ve alana ihtiyacı var. Köpeklerin ise buna o kadar ihtiyacı bulunmuyor.


İçeriği Paylaşın