Sağlık Bakanlığı’nda Belediyelere Bisiklet!


Bizi Takip Et


Esra Kazancıbaşı ile sağlık,

İstanbul’un insanı yoran koşturmacasından bunaldıkça iki üç günlüğüne de olsa eşimle Cunda’ya kaçarız.

Ayvalık, Kaz dağlarından esen poyrazı ile oksijen deposudur bizim için. Yemyeşil zeytin ağaçlarıyla, masmavi deniziyle içsel huzur bulduğumuz bir ilçedir. Geçtiğimiz günlerde de biraz soluklanmak için Cunda’ya gittik. İşte, bu son ziyaretimize Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer’den “Hareket Her Yerde” kampanyası kapsamında Sağlık Bakanlığı’nın belediyeye 1800 bisiklet yolladığını öğrendim.

SAĞLIK BAKANLIĞI’NDAN 1 MİLYON BİSİKLET

Sağlık Bakanlığı’nın başlıca hedefi, bisiklet kullanımıyla çocuklara ve gençlere fiziksel aktivite alışkanlığı kazandırılarak sağlıklarının korunması. Bu hedef doğrultusunda özellikle öğrencilere 4 yılda 1 milyon bisiklet dağıtılması planlanıyor. Sağlık Bakanlığı, bu hedef doğrultusunda kriterlere uygun bisiklet yolu yapan belediyelere de bisiklet desteği sağlıyor.

Ayvalık’taki bisiklet yolu da, 14 ay önce yapılmış. Belediye yetkililerinin Sağlık Bakanlığı ile temasları sonucunda gönderilen bisikletler Ekim ayında öğrencilere, Zeytin Çekirdekleri Sosyal Projesi kapsamında gençlere dağıtılacak. Bisiklet sürerek sağlıklarını korumak isteyen ileri yaştaki kişilere de dağıtım yapılacak. Ayvalık Belediyesi, gönderilen bisikletlerin 100 kadarıyla ilçede bir bisiklet istasyonu kurmayı da planlıyor. Ayvalık’ta yaşayan, bisiklet alacak geliri olmayanlar ya da ilçeyi ziyaret eden yerli ve yabancı turistler, bu parklardaki bisikletleri ihtiyaçları olduğu süre boyunca kullanabilecek.

Bisiklet yolunun 7 kilometre uzunluğunda olduğunu belirten Başkan Gençer, Sarımsaklı, Altınova başta olmak üzere Ayvalık’ın çeşitli yerlerinde de yeni bisiklet yolları yapacaklarını belirtti.

Başkan Rahmi Gençer’i dinlerken, “Keşke ben de bisiklete binmeyi bilseydim” demekten kendimi alamadım. Cunda Adası’ndaki bisiklet yolu gerçekten çok güzel. Zeytin ağaçlarının arasında Ege denizini seyrederek bisiklet sürmenin tadı bir başka… Üstelik, bisiklete binmek sağlık demek. Neden mi? Bisiklet kullananlarda 40 dakika sonra, mutluluk hormonu olan endorfin salgılanmaya başlıyor. Bir başka deyişle bisiklet, depresyon gibi ruhsal hastalıkları önlüyor.

Pedal çevirmek, kalça, bacak ve karın kaslarını çalıştırarak, saatte 600 kalori yakılmasına, dolayısıyla kilo verilmesine yardımcı oluyor. Kan basıncının düşmesini sağlayarak bireyleri kalp hastalıklarına karşı koruyor. Bisikletin bir diğer faydası da diyabet, felç gibi hastalıkları önlemesi.

İRAN’DA KADINLARA BİSİKLET YASAĞI!

Bizde, Sağlık Bakanlığı, dünyada adeta bir salgın hastalık gibi yayılan şişmanlığa karşı, bireyleri hareket etmeye, yürümeye, asansör yerine merdiven kullanmaya, bisiklete binmeye teşvik ediyor. İran’da ise Ayetullah Ali Hamaney, kadınların halka açık yerlerde bisiklete binmesini yasaklayan fetva yayınladı. Bu fetvaya tepki gösteren İranlı kadınlar, sosyal medyada bisiklete binerken çektikleri fotoğrafları paylaşmaya başladı.

Bizde ise bisiklet teşvik ediliyor. Hadi artık! Sağlıklı bir yaşam için harekete geçme zamanı!

Esra Kazancıbaşı Öztekin

sagligimicin@gmail.com

Not: Bu yazı 25 Eylül 2016 tarihinde Yenibirlik Gazetesinde yayımlandı.


İçeriği Paylaşın