Türkiye’de Süt İçme Oranı Azalıyor

Türkiye’de Süt İçme Oranı Azalıyor

Türkiye’de Süt İçme Oranı Azalıyor

Bizi Takip Et


Ulusal Süt Konseyi tarafından Türkiye’de süt içme alışkanlığının artırılması ve özellikle çocukların süt tüketimine özendirilmesi amacı ile “Süt İçiyorum” kampanyası başlatıldı. Pek çok ünlü ismin destek verdiği kampanyanın basın toplantısında Ulusal Süt Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Nevzat Artık ülkemizdeki süt üretimi ve tüketimi hakkında bilgi verdi.

ÜRETİMDE SEKİZİNCİ, TÜKETİMDE ORTALAMANIN GERİSİNDEYİZ

Ulusal Süt Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Nevzat Artık, “Ülke olarak süt üretiminde dünyada sekizinci sırada yer alıyoruz; ancak buna rağmen özellikle süt tüketiminde sıralamanın oldukça gerisindeyiz. Çocukların doğru beslenme alışkanlıkları kazanması ve sağlıklı bir birey olmaları adına “Süt İçiyorum” projesini başlattık. Türkiye’de süt tüketimi yaklaşık olarak kişi başı yıllık 34 kilogram. Avrupa’da ise bu ortalama kişi başı 60, Amerika kıtasında 58 kilogram. Türkiye, süt üretiminde dünyada sekizinci, Avrupa’da ise üçüncü sırada yer alıyor. Süt üretimi son on yılda yüzde 70 artarak 20.7 Milyon tona ulaştı. 9,1 Ton süt sanayiye aktarılıyor, kayıt dışı pazarlanan çiğ süt oranı ise yüzde 56.” dedi.

SOKAK SÜTLERİNE DİKKAT!

Sütün yapısı gereği hızla bozulabildiğini anlatan Prof. Dr. Artık, “Sütün, ineklerden elde edildiği andan itibaren iyi koşullarda vitamin ve minerallerini kaybetmeden korunması gerekiyor. Sokak sütleri uygun koşullarda üretilmediği ve saklanmadığı için sağlık için tehlike yaratabiliyor. Kayıt dışı süt tüketimi oranına baktığımızda Türkiye’de sağlıklı süt tüketim oranı daha da düşüyor. Bu, geleceğimiz için bir kayıptır. Süt üretim ve tüketimi ile ilgili dünya çapında da araştırmalar ve çalışmalar yapıyoruz. 2019 yılında birçok ülkenin katılımıyla IDF (International Dairy Federation) Dünya Süt Zirvesini İstanbul’da gerçekleştireceğiz.” diye belirtti.

ÜNLÜ İSİMLERDEN KAMPANYAYA DESTEK

Özellikle çocukları ve ebeveynleri sağlıklı ve güvenilir süt tüketimi hususunda bilgilendirmek amacıyla başlatılan “Süt İçiyorum” projesine spor ve sanat camiasından pek çok ünlü isim süt içerek destek verdi. Rıdvan Dilmen, Ceyhun Yılmaz, Şahika Ercümen, Teknik Direktör Abdullah Avcı, Doğukan Manço, Başak Sayan, Seda Demir, Gümeç Alpay Aslan, Yunus Günçe, İpek Şenoğlu, Dilek Yanık, Tuğba Dural gibi ünlü simaların yer aldığı kampanya hakkında www.suticiyorum.com web sitesinden bilgi alınabiliyor.


İçeriği Paylaşın