Uykusuzluk Yürüyüşü Olumsuz Etkiliyor!

Scientific Reports'da yayımlanan bir araştırmada, uykusuzluğun yürüyüşü olumsuz etkileyebileceği ortaya kondu.

Uykusuzluk Yürüyüşü Olumsuz Etkiliyor!

Bizi Takip Et


Bilim insanları tarafından uykusuzluk ve yürüyüş arasındaki bağlantı incelendi. Brezilya'nın Sao Paulo Üniversitesinde eğitim gören öğrencilerin uyku alışkanlıklarını takip edildi ve 14 günün ardından uyku eksikliğinin yürüyüşü olumsuz etkilediği ortaya kondu.

CNN'in haberine göre, bilim insanları, uykusuzluğun etkilerini araştırmak için Brezilya'nın Sao Paulo Üniversitesinde eğitim gören öğrencilerin uyku alışkanlıklarını inceledi. Öğrenicilere 14 gün süreyle uyku takip cihazı takan araştırmacılar, bu sayede deneklerin uyku ve uyanıklık anlarını kaydetti.

 "Scientific Reports"da yayımlanan araştırmada, öğrencilerin gecede ortalama 6 saat uyuduğu tespit edildi. Daha sonra öğrencilerin koşu bandı testine girip belirlenen müzik ritmini yakalamaları istendi.
Sao Paulo Üniversitesi Mekatronik Bölümünden başyazar Arturo Forner-Cordero, "Topuk vuruşlarını ritimle senkronize etmek zorunda kaldılar ve akut uyku yoksunluğu çeken kişilerde hataların daha fazla olduğunu gördük." dedi.

Forner-Cordero, öğrenci grubunun ritmi kaçırdığını ve genel olarak kötü performans sergilediğini aktardı.

"YÜRÜYÜŞ OTOMATİK BİR SÜREÇ DEĞİL"

Maryland Üniversitesi Tıp Fakültesi Hermano Krebs de "Sonuçlar, yürüyüşün otomatik bir süreç olmadığını ve uyku eksikliğinden etkilenebileceğini gösteriyor." ifadesini kullandı.

Krebs, ideal olarak herkesin gecede 8 saat uyuması gerektiğini belirtti.Ulusal Uyku Vakfına göre, günde 10 dakika kadar kısa yürüyüş, bisiklete binme ya da diğer egzersizler gece uyku kalitesini önemli ölçüde artırabiliyor.

"YETİŞKİNLERİN EN AZ 7 SAAT UYKUYA İHTİYACI VAR"

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi'ne göre de beynin düzgün çalışması için yetişkinlerin günde en az 7 saat, okul çağındaki çocukların 9-12 saat ve ergenlerin 8-10 saat uykuya ihtiyacı var.


İçeriği Paylaşın