Yeter Artık, Biz de Kapanalım!


Bizi Takip Et


Sağlık sistemimiz tıkanma, sağlık personelimiz tükenme noktasına geliyor, bilmem farkında mısınız? Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın bugün az önce açıkladığı korona virüsü tablosunda erişkin yoğun bakım yataklarındaki doluluk oranının yüzde 65’ten yüzde 70,8’e çıktığını bilmem fark ettiniz mi?

Covid fırtınası tüm dünyada olduğu gibi, Türkiye’de de hızlı esiyor. HES’te kıpkırmızı olmayan bir il, bir ilçe kalmadı. Bu gidişle 15- 20 gün sonra hastanelerde yoğun bakım tedavisine ihtiyaç duyan hastanıza yer bulmakta zorlanacaksınız. Politikacı, hekim, başhekim tanıdığınız ile yer bulma çabalarınız da sonuçsuz kalacak. Evinizde, nefessiz, doktorsuz ve çaresiz kalma riskiniz artacak! Sağlık sistemimiz ne kadar güçlü olsa da yoğun bakım yatak kapasitesi açısından Avrupa’da ne kadar iyi bir durumda olsak da bu hızlı vaka artışına ne kadar süreyle karşılık verebiliriz ki?

Yoğun bakım yatakları dolmak üzere. Yeter artık uyanın bu Covid-19 yokmuşçasına yaşama bencilliğinizden, cahilliğinizden? Bırakın artık, bebeğinizin cinsiyetinin belli olma partisi gibi şımarıklıkları… Maskesi kolunda, çenesinde gezme yanlışlarını… Covid testi yaptırdığını saklayıp komşuya ya da ofise gitme sorumsuzluklarını… Filyasyon ekiplerinden gerçek temaslılarınızı saklama yanlışlarınızı…

COVID-19 VE SAĞLIK IQ’SU…

Ve Sayın Sağlık Bakanı’mız Dr. Fahrettin Koca… Aylardır tüm zarifliğinizle halkımızı “Tedbirlere uyarak mücadeleye güç verin” diyerek uyarıyorsunuz. Ama maalesef ki, toplumun bir kesimi başkalarının sağlıklı yaşama hakkına bırakın saygı duymayı, kendinin ve sevdiklerinin sağlığını koruyacak sağlık IO’suna sahip görünmüyor. Gelin artık, Mart ayından bu yana karşılığını bazı kişilerde asla bulmayan bu çağrıya son verip, Fransa, İngiltere, Avusturya gibi biz de ülkece tam karantinaya geçelim.

Lütfen bizler gibi kurallara uyan, evden gerekmedikçe çıkmayan, sosyal mesafeye, maske kullanımına dikkat eden vatandaşlarınızı bu fırtınada nüfusun sorumsuzca yaşayan bir kesiminin yarattığı riskli ortamlardan koruyun! Kalp krizi, inme gibi acil durumlar nedeniyle yakınlarına acilde, yoğun bakımda yatak bulunamaması kaygısını duyan vatandaşlarınızın bu sorumsuz kişiler yüzünden kendilerini güvensiz hissetmelerine artık dur deyiniz.

Biz evlere kapandıkça, 65 yaşın üstündekilere yasaklar getirildikçe, onlar yemelerine, içmelerine, gezmelerine, eğlencelerine Covid yokmuş gibi devam ediyorlar.

Her geçen gün artan rakamlarla, HES’te kırmızıyı boyanıyor tüm ilçelerimiz. Ağır hastaların sayısı artıyor, yoğun bakım yatakları doluyor. Hekimiyle, hemşiresiyle bu savaşın ön cephesindeki bazı meslektaşlarını şehit veren sağlık personelimiz yorgun, uykusuz ve tükenmek üzere.

En az 15 günlük kapanma ile Covid fırtınasının hafiflemesi, hem de hastanelerin ve sağlık personelinin biraz olsun rahatlaması sağlanacak.

Esra Kazancıbaşı Öztekin

sagligimicin@gmail.com

16.11.2020


İçeriği Paylaşın