Amacımız Hastaların Yaşam Kalitesini Artırmak

Amacımız Hastaların Yaşam Kalitesini Artırmak

Amacımız Hastaların Yaşam Kalitesini Artırmak

Bizi Takip Et


GEN Multipl Skleroz (MS) Ekibi’nden Ayşegül Eryılmaz Kıralı, İrem Deniz, İmren Dinçer, Deniz Yılmaz gerçekleştirdikleri çalışmalar ve projeler konusunda bilgi verdi:

1998 yılında kurulan GEN, yaklaşık 22 yıldır nadir görülen hastalıkların tedavisinde ve bu hastalıklara bağlı olarak gelişen fonksiyon bozukluklarının giderilmesinde kullanılan ilaçların Türk tıbbının hizmetine sunulmasında önemli bir rol oynamaktadır. Yeni tedavi seçeneklerinin Türkiye’de de yer almasını sağlayan yüzde 100 yerli sermayeli firma olmanın gururunu yaşadığımızı belirtmeliyiz.

Multipl Skleroz için en önemli gelişim alanı, hastaların yaşam kalitelerini arttırmaya yönelik proje ve yenilikler olacaktır. Son yıllarda yeni tedavilerle beraber bu konuda birçok gelişme yaşanmış olmasına rağmen, MS hastalarının yaşam kalitesini artırıcı daha birçok yeniliğe/buluşa ihtiyacımız olduğu kanaatindeyiz.

MS MERKEZLERİNİN YAYGINLAŞTIRILMASI GEREKİYOR!

Türkiye’de birçok klinikte artık MS polikliniklerinin olduğunu ve hastaların kolayca tedavilerine ulaşabildiklerini söyleyebiliriz. Fakat hastaların yaşam kaliteleri, hala en önemli problemlerden birini oluşturuyor. MS hastalarının yaşam kalitelerinin arttırılması için, tedavilerin kısıtlanmaması ve hekimlerin verdikleri tedaviler ile birlikte multidisipliner bir yaklaşım ile psikoloğu, fizyoterapisti, hemşiresi vb. uzman kişilerin bir arada bulunduğu MS merkezlerinin yaygınlaştırılması gerekmektedir. GEN ailesi olarak bizler MS farkındalığını ve hasta/hasta yakınlarının yaşam kalitelerini arttırmak adına derneklerle birçok projenin hayata geçirilmesinde koşulsuz destek  olmaya çalışmaktayız.

ÇALIŞMALARIMIZLA MS KONUSUNDA FARKINDALIK YARATIYORUZ

MS farkındalığı konusunda gerçekleştirdiğimiz birçok çalışma var. Yaptığımız çalışmalardan biri MS hastalarına yönelik Haldun Dormen tarafından yazılan ve yönetilen “Sil Baştan” isimli tiyatro oyununun Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde hasta ve hasta yakınları ile buluşmasında koşulsuz destek sağlamak oldu. Yine farkındalık çalışmalarımızdan bir diğeri 2017 yılında GEN olarak Türkiye MS Derneği ile beraber 39. Vodafone İstanbul Maratonu Halk Koşusunda “MS İçin Bir Adım” sloganıyla MS için yürümek oldu. 2019 yılında başlattığımız ve bu yıl da devam etmekte olan “Her Adımda Yanınızda” sloganı ile “Dört Yapraklı Yonca” projemizi de hayata geçirdik. Dört Yapraklı Yonca, doğada 160 binde 1 gibi nadir oranda bulunur ve şansı temsil eder. Projemize bakış açımızda Dört Yapraklı Yonca’nın her bir yaprağı bir temel parçayı temsil etmektedir. Bir yaprağı GEN olarak bizi, bir yaprağı MS Derneklerini, bir yaprağı hastaları ve diğer bir yaprağı ise değerli hekimlerimizi temsil etmektedir.

 

HER ADIMDA YANINIZDAYIZ…

Bugünlerde yaşadığımız pandemi sürecinde de toplumsal olarak, gerek sağlık ile ilgili konularda, gerekse hasta destekli projelerde sosyal medya kullanımı arttı ve doğru bilgiye ulaşmanın yollarını bulmaya çalışır olduk. Bu anlamda yine Türkiye MS Derneği ve GEN koşulsuz desteğiyle #heradimdayaninizda sloganı ve ‘heradimdayaninizda’ instagram hesabımızla, çeşitli yayınlar ve projelerle MS hastalığı ve farkındalığı ile doğru ve sağlıklı bilgiyi ulaştırmaya devam etmekteyiz.”

BU BİR İLANDIR.


İçeriği Paylaşın