“Artritli Eller, Hazer Amani’yle Mutfakta”

“Artritli Eller, Hazer Amani’yle Mutfakta”

“Artritli Eller, Hazer Amani’yle Mutfakta”

Bizi Takip Et


Türkiye Romatoloji Derneği’nin, Dünya Artrit Günü vesilesiyle şef Hazer Amani ve uzman diyetisyen Dilara Koçak ile UCB Pharma’nın koşulsuz desteğiyle gerçekleştirdiği proje, 12 Ekim Pazartesi günü çevrim içi basın toplantısı ile tanıtıldı. Toplantıya ev sahipliği yapan Türkiye Romatoloji Derneği Başkanı Vedat Hamuryudan; projenin amacını “hastalıkla ilgili farkındalığı artırmak, erken tanının önemini vurgulamak ve hastaların yaşamlarında iyi tedavinin önemine vurgu yapmak” olarak özetledi.

Proje kapsamında, Uzman Diyetisyen Dilara Koçak’ın sunduğu yemek programı temalı sohbete, Türkiye Romatoloji Derneği (TRD) üyesi hekimler hastalarıyla birlikte katıldı. Hekimler, hastalarıyla romatoid artrit (RA) hakkında güncel bilgileri paylaşırken, hastalar da ünlü şef Hazer Amani’yle birlikte mutfağa girdi ve şefin tariflerini birlikte pişirdi. Hareket Özgürlüktür Youtube* kanalında yayınlanacak olan yemek programı videosu, hastalarda ve yakınlarında bilinç ve farkındalık yaratmayı hedefliyor.

“DÜNYADA 1.7 MİLYAR ARTRİT HASTASI VAR”

Türkiye Romatoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Vedat Hamuryudan; çevrim içi gerçekleşen toplantıdaki açılış konuşmasında, tüm dünyada 1,7 milyar artrit hastası olduğunu belirterek, artrit hastalıklarının hem ölüm hem de engellilik açısından dünya nüfusunun genel sağlığı üzerinde en büyük etkiye sahip dördüncü sıradaki hastalıklar olduğunu ifade etti.

Toplantıda hastalığa dair bilgiler veren TRD Üyesi Prof. Dr. Nevsun İnanç ise, artritin en çok 20-50 yaşları arasında ortaya çıktığını söyleyerek, kadınlarda görülme sıklığının erkeklere kıyasla 3 kat daha fazla olduğuna ve ailesinde RA veya iltihaplı romatizması olanlarda daha sık görüldüğüne dikkat çekti.

“EN ÇOK İŞ GÜCÜ KAYBINA YOL AÇAN İKİ HASTALIKTAN BİRİ”

TRD Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Cemal Bes ise, son yıllarda romatoid artritte artan ilaç tedavisi seçenekleri ile ilaç dışı tedavilerin birlikte kullanılması sonucu, iltihabı kontrol altına almanın ve eklem hasarını önlemenin çok daha başarılı bir şekilde sağlandığını belirtti. Ancak artritin iş gücü kaybına yol açan iki hastalıktan biri olduğuna dikkat çekerek, tedavide kullanılacak tüm ilaçlara, eklem hasarı geri dönülmeyecek devreye girmeden önce başlamak gerektiğini önemle vurguladı.

“OTOİMMÜN BİR HASTALIK”

Toplantıda, nedeni tam olarak bilinmeyen otoimmün bir hastalık olan romatoid artritin görülme sıklığına dair bilgiler paylaşan TRD Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Süleyman Özbek ise, genetik olarak yatkın kişilerde, otoimmün hastalıkların, tetikleyici bazı çevresel faktörler nedeniyle bağışıklık sisteminin normalden farklı çalışarak vücudun kendi dokularına saldırması ve sağlıklı dokuları yıpratması sonucunda ortaya çıktığını anlattı.

Özbek, romatoid artritte de bu durumun, eklemlerde ve diğer dokularda hastalığa neden olduğunu belirterek, genetik yatkınlığı olan kişilerde sigara ve dişeti hastalıkları gibi çevresel etkenler sonucu hastalığın ortaya çıktığının düşünüldüğünü ifade etti.

“KORONA ŞÜPHESİ DURUMUNDA YARAR VE RİSKLER DİKKATE ALINMALI”

TRD Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Vedat Hamuryudan, basın mensuplarından gelen soruları yanıtlarken hastalığın Covid19 ile ilgili bağı konusunda da şunları söyledi: “COVID-19 şüphesi olmayan veya COVID-19 doğrulanmamış hastalara, tedavilerine herhangi bir değişiklik olmadan devam etmeleri tavsiye edilmelidir. COVID-19 şüphesi olmayan veya COVID-19 doğrulanmamış hastalara, tüm tedavilerine herhangi bir değişiklik olmadan devam etmelerini öneriyoruz.

Özellikle kortizon ve bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaçları alan hastalar, enfeksiyonlar açısından riskli sayılırlar. Ancak kullandıkları ilaçların kesilmesi durumunda da hastalıkları tekrarlayabilir ve organ hasarı oluşabilir. Bu nedenle ilaçlara devam etme durumuna olası yarar ve riskler göz önünde bulundurularak karar verilmelidir.”


İçeriği Paylaşın