Bel Çevrenizdeki Yağlardan Kurtulmanızı Sağlayacak 5 Egzersiz

Karın-bel çevresindeki yağlanma vücudun diğer bölgesindeki yağlanmadan hem daha tehlikelidir hem de kişiyi fiziksel açıdan oldukça rahatsız etmektedir. Eğitmen Çağla Anter, bel çevresinde biriken yağlardan şikayetçi olanlar için etkili 5 egzersiz paylaştı.

Bel Çevrenizdeki Yağlardan Kurtulmanızı Sağlayacak 5 Egzersiz

Bizi Takip Et


Pek çok kişi bel çevresi yağlarından şikayetçidir. Hem görsel açıdan hem de birçok hastalığa zemin hazırlaması nedeniyle bel çevresi yağlarına veda etmek gerekiyor. Bel çevresindeki yağlanmayı azaltabilmek için ise egzersiz yapmak şart. MACFit Fulya Eğitmeni Çağla Anter, yağ yakmak için yapılabilecek beş egzersiz hakkında bilgiler verdi. 

SABİT BİSİKLET

Egzersiz planının bir parçası olarak sabit bisiklet, kalori yakmanın mükemmel, çok zorlamasa da etkili bir yoludur. Başlangıç kilosuna bağlı olarak, yarım saatte yaklaşık 200-300 kalori yakılabiliyor. Farklı hızları, zorluk seviyelerini deneyebilir ve hatta HIIT bisiklet antrenmanları yapılabilir.

DEADLİFT

Tüm alt vücudu çalıştırabilmek için deadlift iyi bir harekettir. Karın bölgesini, sırtı ve bacakları hedef alarak kalori yakmaya ve kas kazanmaya yardımcı olur. Avuç içleri birbirine bakacak şekilde dumbbel’lar veya halteri alınır. Ayaklar omuz genişliğinde açılır, daha sonra dizleri biraz kırarak sırt düz olacak şekilde yere doğru eğilinir. Eğilirken ağırlık vücuda yakın tutulur. Son olarak başlanılan pozisyona yavaşça geri dönülür. Bu sırada kalça kasları sıkılır.

DUMBELL OVERHEAD LUNGE

Zorluk seviyesini iki katına çıkarmak için dumbell overhead lunge yapılabilir. Bu hareket sırtın ve kalça kaslarının yanı sıra gövdedeki tüm kasları da çalıştırıyor. Yani hem güçlendiyor hem de metabolizmayı hızlandırıyor. Avuç içleri birbirine bakacak şekilde orta ağırlıkta dumbbel'lar alınır. Daha sonra lunge için bir adım atılarak, arka diz yerle arasında az bir mesafe olacak şekilde yaklaştırılır. Bir saniye kadar durduktan sonra tekrar dikleşip, ters ayakla aynı hareket tekrarlanır.

MOUNTAIN CLIMBERS

Mountain climbers hareketi kalp atış hızını artırır, kalori yakmayı sağlar ve bacaklardan karın bölgesine, sırta ve omuzlara kadar güç kazandırır. Dizler mümkün olduğunca hızlı bir şekilde göğüs hizasına kadar çekilir ve o sırada eller yere dik bir şekilde baskı uygulanır. Hareket kardiyo sayılsa da aynı zamanda vücudu da güçlendirir.

"FARKLI EGZERSİZLERİ BİRLEŞTİR"

Bir antrenmandan maksimum fayda görmek için farklı egzersizler yapılabileceğini dile getiren Anter,  "Örneğin; burpees ile lunge'ı birlikte yapmak hem kalori yakmayı sağlar hem de güçlenmek için uygulanabilecek bir egzersizdir." dedi. 


İçeriği Paylaşın