Farkındalık Masası ile Rahim Ağzı Kanserine Dikkat Çekildi

Farkındalık Masası ile Rahim Ağzı Kanserine Dikkat Çekildi

Farkındalık Masası ile Rahim Ağzı Kanserine Dikkat Çekildi

Bizi Takip Et


Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencileri, rahim ağzı kanseri farkındalık ayı kapsamında, rahim ağzı kanserine dikkat çekmek ve korunma yolları ile tarama programları hakkında bilgi vermek amacıyla 30 Ocak’ta “Farkındalık Masası” kurdu.

Kampüs içerisinde kurulan Farkındalık Masası’nda her dönemden öğrenci katılım gösterirken; etkinlikte, vatandaşlara ve tıp fakültesi öğrencilerine, rahim ağzı kanseri konusunda bilgilendirme yapıldı, bulaş yolları, risk faktörleri, tarama ve tanı testleri ile korunma yolları hakkında bilgi verildi.

Türkiye’de HPV enfeksiyonlarının 30 yaş üzerindeki kadınlarda yüzde 4 oranında görüldüğünü ifade eden tıp fakültesi öğrencileri, bu rakamların pek çok Avrupa ülkesine göre daha düşük olmakla birlikte birçok kadınımızın hayatını etkilediğini, toplumda tarama ve HPV’nin önlenmesi ile ilgili bilincin oluşmasının öneminin altınını çizdiler. Etkinliğe katılan öğrenciler ayrıca, rahim ağzı kanserinin dünya genelinde yok edilebilecek kanserler içinde yer aldığını belirttiler ve HPV aşısının yaptırılması ve düzenli taramalarla bu kansere bağlı tüm lezyonların hatta kanserin önlenebileceğini vurguladılar.

Etkinliğe katılan Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi Osman Ege Akdiya, “Biz Hacettepe Tıp Fakültesi öğrencileri olarak kanser farkındalığı için bir kampanya başlattık. Bu farkındalığın üniversitemizdeki diğer tüm meslek gruplarındaki arkadaşlarımıza yayılmasını istiyoruz. Her öğrenci sadece kendi ailesini bilinçlendirse bile ülkemizde çok büyük bir farkındalık oluşur. Bu bilinçlendirme hareketine diğer üniversitelerdeki arkadaşlarımızın katılmasıyla toplumdaki farkındalığın artmasını diliyoruz,” dedi.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Jinekolojik Onkoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve Avrupa Jinekolojik Onkoloji Derneği (ESGO) Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Murat Gültekin etkinlik ile ilgili olarak, “Hastalıklarla savaşmak için tıbbi bilginin yanında o hastalıkla savaşacak duyarlılık, farkındalık ve kararlılık da olmalı. Eğitimlerinin farklı safhalarında olan hekim adaylarımızın rahim ağzı kanseri konusunda, bugün o kararlılığı gösterdiğini düşünüyorum. Hekimler olarak tedavi kadar koruyucu ve önleyici metodlar konusunda bilinç sahibi olmak, hastalığı henüz ortaya çıkmadan engellemek hususunda bizi başarıya götürecektir. Örneğin rahim ağzı kanserlerinin önlenmesinde aşılamanın çok büyük bir katkısı var, yine taramalarla da erken tanı şansı yakalıyoruz. Bu tarz metodlar insan hayatını koruduğu gibi sağlık sistemine de olumlu katkılar yapıyor”, dedi.


İçeriği Paylaşın