FDA, Esrar Ürünleriyle Kanser Tedavisi Yaptığını İddia Eden Firmaları Uyardı

FDA, Esrar Ürünleriyle Kanser Tedavisi Yaptığını İddia Eden Firmaları Uyardı

FDA, Esrar Ürünleriyle Kanser Tedavisi Yaptığını İddia Eden Firmaları Uyardı

Bizi Takip Et


Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), internet üzerinden kanıt göstermeksizin kanseri iyileştirdiğini iddia eden ilaçları satan şirketleri uyardı. Greenroads Health, Natural Alchemist, That’s Natural Marketing, Consulting ve Stanley Brothers Social Enterprises adlı firmalara uyarı gönderildi.

Anadolu Eczacı ve Depocuları Derneği Başkanı Onur Tokel, bu konuda şu bilgileri verdi:

“Bu firmaların web sitelerinde, internet mağazaları ve sosyal medya hesaplarında doğruluğu kanıtlanmamış 25’ten fazla ürün bulunmaktadır. Şirketler, internet platformlarını, ürünlerinin kanseri iyileştirdiğini, durdurduğunu ve hatta alzheimer hastalığı gibi hastalıklara iyi geldiğini belirtmek için kullandı.

Bu ürünlerin imalatı, etkinliği, doğru dozajı, yan etkileri ve ilaç etkileşimleri dahil olmak üzere, tedavi bilgileri asılsız olup, hastalar ya da yetkililer tarafından onaylanmamıştır. Buna rağmen, uyarı mektubu alan şirketler, kanseri önleme, tersine çevirme veya iyileştirme, kanser hücrelerini veya tümörleri öldürme veya inhibe etme veya benzeri diğer kanser karşıtı iddialarla halka sunulan ürünleri satıyordu.

Yasadışı satılan ürünlerin bazılarında, esrar bitkisinin onaylanmamış bir bileşeni olan cannabidiol (CBD) içerdiğine inanılıyor. Marihuananın ve bileşenlerinin aracılığıyla ilaç geliştirilmesine ilgi duyulduğunu biliyoruz ancak bunun gerçekleşmesinin en güvenli yolu, bir web sitesinde yapılan asılsız iddialardan ziyade ilaç onay sürecidir.

Kanser tedavisi amaçlı ilaçların güvenlik, etkinlik ve kalite bakımından dikkatli bir şekilde değerlendirildiğinden ve piyasaya sürüldüğünden emin olmak zorundayız.”


İçeriği Paylaşın