FIFA, Acıbadem Fulya Sporcu Sağlığı Merkezi’ni Mükemmeliyet Merkezi Seçti

FIFA, Acıbadem Fulya Sporcu Sağlığı Merkezi’ni Mükemmeliyet Merkezi Seçti

FIFA, Acıbadem Fulya Sporcu Sağlığı Merkezi’ni Mükemmeliyet Merkezi Seçti

Bizi Takip Et


1994 yılında futbolcuların sağlıklarını korumak ve yaralanma risklerini azaltmak amacıyla kurulan FIFA Medical and Research Center, Türkiye’de ilk kez Acıbadem Fulya Hastanesi Sporcu Sağlığı Merkezi’ni, “FIFA Medical Centre of Excellence” olarak nitelendirerek F-Marc sertifikası verdi. Böylece Acıbadem Fulya Hastanesi Sporcu Sağlığı Merkezi, FIFA tarafından “Mükemmeliyet Merkezi” olarak tescillenmiş yani akredite edilmiş oldu.

FİFA AKREDİTASYONU ALMA SÜRECİ

Sporculara ve spor yapan herkese hizmet vermek amacıyla kurulan Acıbadem Fulya Hastanesi Sporcu Sağlığı Merkezi, akredite olmak üzere FIFA’ya başvurdu. Bu başvuru üzerine, Sağlık İşlerinden sorumlu FIFA Yönetim Kurulu Üyesi Jiri Dvorak başkanlığındaki teknik ve tıbbi heyet, Acıbadem Fulya Hastanesi Sporcu Sağlığı Merkezi’ni inceledi.

İncelemenin akabinde fizik tedaviden psikolojik desteğe, cerrahi operasyonlardan beslenme düzeninin takibine kadar her alanda verdiği hizmetle FİFA’dan tam not aldı. Böylece FIFA Medical and Research Center, Acıbadem Fulya Sporcu Sağlığı Merkezi’ni “Mükemmeliyet Merkezi” olarak ilan etmiş oldu.

FİFA, futbolcular için ideal bakım hizmeti sunan merkezlerde;  sadece sakatlıkların son teknoloji ile tanısı ve tedavisini değil, performans artırma teknikleri ve iyileşme sonrası sürecin niteliğini de dikkate  alıyor. Akreditasyon sürecinde bu hizmet yelpazesinin varlığına göre karar veren FİFA, tüm merkezleri sıkı bir seçim sürecinden geçiriyor. Bu seçim süreci sonrasında futbolcu sağlığı alanında liderliğini kanıtlamış kurumsal merkezleri akredite ediyor. Akreditasyonu 5 yıllık bir dönem için veren FİFA bu süre içinde merkezlerden kendisine her yıl hizmet raporu sunmalarını isteyerek incelemelerini sürdürüyor.

DÜNYADA HANGİ ÜLKELERİN MERKEZLERİ AKREDİTE OLDU?

Futbolcuların sakatlanmalarını önleyecek, sakatlanma durumunda ise en iyi hizmeti en doğru şekilde almalarını sağlayacak sağlık merkezlerini belirleyen FİFA Medical Center of Excellence, bu özel sertifikayı Türkiye’de tek, dünyada ise sadece 26 merkeze verdi.

Brezilya, Norveç, İsviçre, Meksika, Japonya, Belçika, İsveç, Hollanda, Macaristan, Tayland, Fransa, Avustralya, Çek Cumhuriyeti, Yeni Zelanda, Cezayir, Katar’da birer; Güney Afrika, Amerika ve İtalya’da 2’şer;  Almanya’da ise 3 adet akredite olan merkez bulunuyor.

ACIBADEM FULYA SPORCU SAĞLIĞI MERKEZİ

Acıbadem Fulya Sporcu Sağlığı Merkezi, spor hekimliği ve cerrahisi alanında uluslararası standartlarda, teşhis ve tedavi hizmet veriyor. Acıbadem Fulya Sporcu Sağlığı Merkezi, katılım öncesi taramadan yaralanma tedavisine, performans değerlendirmesi ve gelişiminden kronik ağrıların giderilmesine, cerrahi müdahale sonrası uzun dönemli rehabilitasyondan sporcuların beslenme danışmanlığına kadar tüm alanlarda hizmet veriyor.


İçeriği Paylaşın