“Hem Sen, Hem O” Projesiyle Hemşireler Hemofili Uzmanlığı Kazanacak

“Hem Sen, Hem O” Projesiyle Hemşireler Hemofili Uzmanlığı Kazanacak

“Hem Sen, Hem O” Projesiyle Hemşireler Hemofili Uzmanlığı Kazanacak

Bizi Takip Et


Hemofili Federasyonu ve Novo Nordisk Türkiye, hemşirelere“Hemofili Uzmanlığı” kazandırmayı amaçlayan “HEM SEN, HEM O” Projesi’ni başlattı. Projenin tanıtım toplantısında konuşan Hemofili Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Kaan Kavaklı, hemofilinin doğru tedavisi kadar hastanın yaşam tarzının ve tedaviye uyumunun sürdürülmesinin de önemli olduğunu belirtti. Novo Nordisk Türkiye Genel Müdürü Dr. Burak Cem ise Novo Nordisk’in “Hemofiliyi Değiştirmek” vizyonu doğrultusunda bu projeye koşulsuz destek vermekten mutlu olduklarını söyledi.

Novo Nordisk Türkiye, Hemofili Federasyonu ile birlikte hemşirelere hemofili alanında uzmanlık kazandırmak için yeni bir projeye imza attı. Hemofili hastalığında farkındalık yaratmayı amaçlayan “HEM SEN, HEM O” projesinin tanıtım toplantısı, Hemofili Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Kaan Kavaklı, Hemofili Federasyonu Hemşiresi Raziye Işın ve Novo Nordisk Türkiye Genel Müdürü Dr. Burak Cem’in katılımıyla gerçekleştirildi.

Proje kapsamında hematoloji servislerindeki hemşirelere eğitim kiti dağıtılacak. Eğitim kiti içinde, Hemofili Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Kaan Kavaklı, Hemofili Federasyonu Hemşirelik Çalışma Grubu Başkanı Doç. Dr. Selmin Şenol ve Hemofili Federasyonu Hemşiresi Raziye Işın’ın hemofili hakkındaki soruları cevapladıkları videolar, projenin amacını anlatan tek kart, hemofili hastalığı hakkında bilgilendirici kitapçık, eğitim sertifikası, hemofili hemşireliğini simgeleyen bir yaka iğnesi yer alacak.

Projenin tanıtım toplantısında konuşan Hemofili Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Kaan Kavaklı, ”Hemofili hayat boyu süren genetik geçişli kronik bir kanama bozukluğudur.  Hemofili hastalarında “pıhtılaşma” fonksiyonu yeterli olmadığı için kanamayı durduracak olan pıhtının görevini yapması olumsuz olarak etkilenmektedir. Pıhtıdaki problemin nedeni karaciğerden salgılanan FVIII veya FIX adlı proteinlerin genetik yani “DNA hatası” sebebiyle fonksiyon görmemesidir. Hemofilinin iyi yönetilmesi için doğru tedavi kadar hastanın yaşam tarzı, tedaviyi sürdürmesi, yapması ve yapmaması gerekenleri iyi bilmesi önemlidir. Biz de Novo Nordisk ile birlikte “HEM SEN, HEM O” projesiyle, hemşirelerimize Hemofili alanında uzmanlık kazandırmayı amaçlıyoruz” dedi.

Novo Nordisk Türkiye Genel Müdürü Dr. Burak Cem ise Novo Nordisk’in “Hemofiliyi Değiştirmek” vizyonu doğrultusunda koşulsuz destek vermekten mutlu olduklarını söyledi. Dr. Burak Cem, şöyle konuştu:

“Bu amaçla geliştirilen projeyle, Hemofili servislerinde ve Hemofili polikliniklerinde görev alan hemşirelerimize “HEM SEN (hemofili hemşiresi) bilgilen, senin sayende HEM O (yani hasta) bilgilensin” mesajını veriyoruz. Novo Nordisk’in “Hemofiliyi Değiştirmek” vizyonu doğrultusunda bu alanını sahiplendiğini, güçlü ve yenilikçi ürün portföyünün yanı sıra değer katan projelerle hemofili tedavisinde hekimlerin, hemofili hemşirelerinin, hasta ve hasta yakınlarının yanında olduğunun altını çizmiş olacağız.”

Hemofili Federasyonu Hemşiresi Raziye Işın da projeye ilişkin şunları söyledi:

“Hemofili, hemofili hastası bireye, bireyin ailesine ve topluma önemli yükler getiren ciddi bir hastalıktır. Gen bozukluğuna bağlı olduğu için hayat boyu sürer. Ancak günümüzde mevcut olan faktör tedavileri ile akut kanamaların durdurulması, (kanadıkça tedavi) hem de düzenli faktör uygulaması yapılarak hastaların kanamalardan korunması (profilaksi) mümkün olmaktadır. Hemofili konusunda uzman hemşirelerin sayısının artması, hastalarımızın tedavilerini sürdürmeleri, yaşamlarını hastalıkları ile beraber yönetebilmeleri için önemli bir destek olacak .”


İçeriği Paylaşın