Kartal Yavuz Selim Hastanesi Fistül Polikliniği Hizmet Vermeye Başladı

Kartal Yavuz Selim Hastanesi Fistül Polikliniği Hizmet Vermeye Başladı

Kartal Yavuz Selim Hastanesi Fistül Polikliniği Hizmet Vermeye Başladı

Bizi Takip Et


Kronik böbrek yetmezliğinin tedavisinde kullanılan en yaygın yöntem hemodiyaliz uygulamasıdır. Hastaların hemodiyaliz makinesine bağlanabilmesi için de bir damar yolu girişine ihtiyacı vardır. Bu amaçla kateter veya sentetik greftle (Greft: vücuttaki herhangi bir dokunun, vücuttaki başka bir bölgeye nakil edilmek amacıyla, bu dokuyu besleyen damar ve sinir bağlantısı olmadan alınması)  sağlanan damar yolu seçenekleri yanında arterio-venöz (arter veya damarla ilgili) fistül seçeneği de bulunmaktadır. Arterio-venöz fistül (Hemodiyaliz için hızlı kan akımı olan bir damar yolu oluşturulması için uygun bir arter ile ven arasında bir birleştirici yol açılması işlemi )  açılarak hemodiyaliz amaçlı damar yolu sağlanması işlemi; diğer seçeneklere göre daha uzun süreli kullanım imkânı, daha az komplikasyonlu, daha konforlu olması bakımından en çok tercih edilen seçenektir.

Sağlık Bakanlığının sağlığın korunması ve geliştirilmesi hedef ve stratejileri doğrultusunda İstanbul Anadolu Güney Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğine bağlı Kartal Yavuz Selim Devlet Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Kliniğinde 2000 yılından itibaren bu operasyonlar lokal anestezi altında ağrısız ve başarılı bir şekilde gerçekleştirilmektedir.

Bu kapsamda Kartal Yavuz Selim Devlet Hastanesi İstasyon Semt Polikliniği Kalp ve Damar Cerrahisi Polikliniğine Pazartesi ve Çarşamba günleri randevu şartı aranmaksızın başvuruda bulunan hastaların operasyon öncesi değerlendirilmeleri ve operasyon sonrası takipleri yapılarak hastalara gerekli tedavi planlamaları oluşturulmaktadır. Henüz diyalize hazırlık aşamasında olan hastalar bir Nefroloji Uzman Hekiminin yönlendirmesiyle ve hemodiyalize başlanmış olan hastalar da Diyaliz Uzmanı Hekimlerinin yönlendirmeleriyle Kartal Yavuz Selim Devlet Hastanesi İstasyon Semt Polikliniği Kalp ve Damar Cerrahisi Polikliniğine ulaşarak tedavi hizmetlerinden faydalanabilmektedirler.


İçeriği Paylaşın