“Katarakt, Lazer Gibi Kansız Ameliyatları Yapıyoruz”

“Katarakt, Lazer Gibi Kansız Ameliyatları Yapıyoruz”

“Katarakt, Lazer Gibi Kansız Ameliyatları Yapıyoruz”

Bizi Takip Et


Op. Dr. Ertan Sunay 

Veni Vidi Göz Grubu Medikal Direktörü

“Acil servis, göğüs hastalıkları polikliniği gibi birimlerde gereklilik olmadan bulunmak gerçekten risk almak anlamına gelir. Öte yandan, göz hastalıkları branş hastanelerine hastalar çok daha rahat başvurabilirler çünkü bu kurumlarda, branşın özelliği gereği her tür bulaşmayı önleyici tedbirler daha kolay alınabilir. Bizim Covid-19 için aldığımız önlemler şunlardır:

Hasta, henüz binaya girmeden, otoparkta koruyu yüz maskes takmış bir vale tarafından karşılanmaktadır. Valelerimiz hastaya bir metreden fazla yaklaşmadan aracı teslim almaktadır. Hasta, hastane resepsiyonuna geldiğinde önce ellerini desk üzerindeki dezenfektan solüsyonuyla yıkamakta ve resepsiyon görevlisi tarafından cihaz teması olmadan lazer cihazıyla beden ısısı ölçülmektedir. Ateş ölçümü sonrasında koruyucu yüz maskesi taktırılan hastalar bekleme salonuna alınmaktadır. Salgın nedeniyle hasta randevuları yarım saat arayla verildiği için bekleme odası zaten tenha olmaktadır.

Birden fazla hastanın varlığında, iki kişinin arasında en az iki metre olacak biçimde oturma düzeni ayarlıyoruz. Tüm personelimiz yüzlerinde koruyucu maskeyle hizmet veriyor. Tüm süreç; hastanın gereksiz bekletilmemesi ve hem hızlı hem de eksiksiz muayene edilerek sürecin sonlandırılması üzerine kurgulanıyor. Hasta muayene odasına alındığında, kendisini yine maskeli ve koruyucu gözlüklü bir doktor karşılıyor. Hal hatır sorma evresi kısa tutuluyor ve hemen muayeneye geçiliyor. Muayene ünitesi, bir önceki hastanın muayenesinden sonra tümüyle dezenfekte edilmekte ve salgın dönemi sona erene kadar hiçbir muayene göze cihaz temasıyla yapılmamaktadır. Tüm muayene ve tetkikler, göze cihaz teması olmadan tamamlanmaktadır.

Op. Dr. Ertan Sunay

GÖZ AMELİYATLARI VE COVID-19

Bu dönemde acil olgular dışında genel anesteziyle ameliyat almıyoruz. Daha çok katarakt, akıllı lens, lazer, makrovision cerrahisi gibi kansız ameliyatları daha çok yapıyoruz. Bu hastaları eskisi gibi kabul ediyoruz ve bu hasta sayısında bir azalma zaten yok. Her günün bitiminde, tüm bina ‘sisleme’ tabir edilen çok etkin bir yöntemle dezenfekte edilerek bir sonraki güne hazırlanıyor. Kat tuvalet ve lavaboları her saat başı, armatürlerden kapı kollarına kadar dezenfekte ediliyor. Tüm personelin sabah binaya girişlerinde beden ısıları ölçülüp kaydediliyor. Çağrı merkezimiz, randevu için başvuran hastaları ön sorgulamayDa tabi tutuyor. Öksürüğü, ateşi, kırıklığı olup olmadığını soruyor. Bunlar varsa, göz muayenesi randevusu vermiyor ve gerekirse bir akciğer filmi çekilerek Covid-19 testi yaptırmak üzere hastanın öncelikle bir genel hastaneye başvurmasını tavsiye ediyor.

COVID-19’UN GÖZ BELİRTİLERİNE DİKKAT!

Covid-19, göz nezlesiyle başlayabilir. Göz nezlesi, kanlanma, kızarma, sabah yoğun çapaklanma, batma ve yanma yapar. Bu yakınmalarla hastanemize başvuran hastaların gözlerine muayeneden önce, gelir gelmez, iyotlu çözelti damlatılır. Bu çözelti, damlatıldıktan sonra üç dakika içinde Covid-19 dahil bilinen tüm virüsleri öldürme gücüne sahiptir. Hastanın gözleri bu biçimde virüsten arındırıldıktan sonra doktor tarafından muayene edilir. Muayene sonrası gözü koruyucu ilaçlar reçete edilir ve hastanın eve gidip dinlenmesi, evde sık ateş ölçtürmesi, bol su içmesi, günde 2 gram C vitamini ve 35 mg çinko alması, ateşi 38 üzerine çıkarsa veya kuru öksürüğü başlarsa bir genel hastaneye gitmesi önerilir. Göz nezlesi virüs bulaşması için riskli olduğundan, bu durumdaki hastalar gözlerini ovuşturmamalı, gözlerini sildikleri kağıt mendilleri ortalıkta bırakmamalı, hiçbir yere değdirmeden korumalı biçimde atmalıdırlar.”


İçeriği Paylaşın