Multivitamin Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Sağlıklı bir hayat için vitamin, mineral, antioksidanlar ve aminoasitlerden zengin beslenmemiz gerekiyor. Eczacı Ayşen Dincer, yeterli beslenemeyen herkesin yaşa, cinsiyete ve ihtiyaca yönelik hazırlanmış bir multivitamin kullanmasını önerdi, multivitamin seçerken nelere dikkat edilmesi gerektiğini anlattı.

Multivitamin Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Bizi Takip Et


Dünyada her geçen gün gıdaya ulaşmak zorlaşıyor. Yapılan araştırmalara göre 2050 yılında iklim değişikliğine bağlı olarak meyve ve sebze tüketiminin yüzde 4 azalması bekleniyor. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) 2019 raporu da 2018’de dünyada her 9 kişiden birinin yetersiz beslenme sorunuyla karşı karşıya olduğunu ortaya koyuyor.

Eczacı Ayşen Dincer, Dünya Sağlık Örgütü’nün ihtiyacımız olan vitamin ve minerali gıdalardan alabilmemiz için günlük 5-9 porsiyon sebze veya meyve tüketimini önerdiğini hatırlattı. Dincer, “Türkiye’de günlük sebze-meyve tüketim oranı günlük yalnızca 1,5 porsiyon ile sınırlı” dedi.

Eczacı_Aysen_Dincer

"SAĞLIKLI BİR YAŞAM İÇİN VİTAMİN, MİNERAL, ANTİOKSİDAN VE AMİNOASİTLERDEN ZENGİN BESLENMELİYİZ"

Yetersiz beslenme yorgunluktan kas ve yağ dokularının kaybına, depresyondan solunum sorunlarına, cilt problemlerinden kalp yetmezliğine birçok sağlık sorununa neden oluyor.

Sağlıklı bir yaşam sürmek ve bağışıklığı desteklemek için düzenli ve yeterli beslenmenin çok önemli olduğunun altını çizen Eczacı Ayşen Dincer, "Hangi yaşta olursak olalım kadın, erkek ya da çocuk vitamin, mineral, antioksidanlar (özellikle E ve C vitaminleri) ve aminoasitlerden zengin beslenmeliyiz. Ancak maalesef bunu gerçekleştiremiyoruz. Bu nedenle bağışıklık için önem taşıyan C ve D vitamini, selenyum ve çinko doğru multivitamin destekleri kullanabilir, vitamin mineral antioksidanın yanısıra aminoasitleri bir arada içeren karma formüller tercih edebilirsiniz” dedi.

MULTİVİTAMİN SEÇERKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

Eczacı Ayşen Dincer, kişinin herhangi bir kronik rahatsızlığı ya da özel hastalığı yoksa yaşa, cinsiyete ve ihtiyaca yönelik hazırlanmış bir multivitamini doktor tavsiyesi olmadan kullanabileceğini söyledi.

Bazı multivitaminlerin A, D, E ve K gibi yüksek dozda yağda biriken vitaminleri içerdiğini, bu nedenle  bu ürünleri sağlık profesyoneli gözetimi olmadan kullanmanın vücuda zarar verebileceğini belirten Dincer, vitamin satın alırken güvenilir markaların koruyucu, glüten, maya içermeyen ürünlerinin tercih edilmesi önerisinde bulundu.


İçeriği Paylaşın