Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği’nden

Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği’nden

Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği’nden

Bizi Takip Et


13 Eylül 2017 günü Show TV’de yayınlanan “Zahide Yetiş’le” adlı programda Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı bir meslektaşımız hakkında bazı iddialara yer verilmiştir.

Bartın Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesinde görevli Jinekoloji uzmanı meslektaşımızın hastası ve hasta yakınları olduklarını iddia eden bir grup vatandaşın stüdyo konuğu edildiği programda; Bartın Devlet Hastanesinde görev yapmakta olan Kadın Hastalıkları Ve Doğum Uzmanı meslektaşımızın hastası ve anılan hasta yakınları 11 aileden 19 kişi, bebeklerde doğumsal anomaliler olduğunu, bunun da doktor hatası ve/veya ihmali nedeni ile ortaya çıktığını iddia etmiş, yargıya başvurarak hukuksal süreç başlattıklarını da ifade etmişlerdir.

Programa katılan ailelerin tamamı, normal doğum vakası olduğunu belirttikleri olaylarda doğum esnasında çocukların sağ kol, köprücük kemiği, kafatası vb. vücutlarının çeşitli yerlerinde doğum travması nedeni ile sakatlıklar ortaya çıktığını iddia etmişlerdir.

Tıbbi girişimlerde komplikasyon riski bulunduğu malumdur. Elbette bizler, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları olarak, hem mesleki çalışmalarımızın her boyutunda, hem de gebelik takibi ve doğumlarda, anne/bebek sağlığını koruyarak sonuca en başarılı biçimde ulaşmak için yoğun çaba harcamaktayız. Buna rağmen maalesef kimi zaman bazı komplikasyonlarla karşılaşabilmekteyiz. Bu olgu ve karşı karşıya kaldığımız istenmedik sonuçlar bizler için de büyük üzüntü kaynağıdır. Bu tür olaylardan dolayı ilgililerin şikayeti üzerine idari soruşturmalar yürütülmekte, yargıya başvurulması üzerine adli süreç başlatılmakta, soruşturma veya yargılama safhasındaki tahkikatlarla bilirkişi raporları alınmakta, olayda tıbbi uygulama hatası bulunup bulunmadığı belirlenmekte, maddi gerçekliğe ulaşmak için bağımsız yargı görev yapmakta, kusur ve sorumlusu belirlendiğinde de haklarında cezai ve tazmini yaptırımlara hükmolunmaktadır. Söz konusu vakalarda da, ilgililerin beyanına göre

konu yargıya intikal ettirilmiş bulunmaktadır. Yargıya intikal etmiş vakalarda üstelik henüz suçun varlığı kanıtlanmamışken bir hekim meslektaşımızın televizyon programı aracılığı ile adeta toplum önünde yargısız infaz ve daha da ağırı linç edilmesini Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanlarının çatı derneği TJOD olarak kabul etmiyor ve net bir şekilde “kınıyoruz”.

Sadece “reyting “ uğruna televizyon programları ve bu tür yayınlar yapılmasının topluma, toplum sağlığına bir faydası bulunmadığı görüşündeyiz. Hangi saiklerle bu yayınların yapılmakta olduğunu anlamakta zorluk çekmekteyiz. Hekimlik mesleğine ve tüm diğer yasal mesleki faaliyetlere bu tarz yaklaşımlar sergilenmesi basın özgürlüğü kapsamında değerlendirilemez. Bu üslup hukuka aykırıdır. Hekimlik ve sağlık sorunları magazinsel yaklaşımlara alet edilmemelidir. Bu konunun istismarının topluma yansıyacak olan bedeli ağırdır. Sağlık Bakanlığı da tıbbi konularda uluorta, denetimsiz ve şöhret maksatlı haber yaymanın sakıncalarına yönelik önlemler almaktadır.

Kamuoyunu bilgilendirmesi ve bilinçlendirmesi beklenen televizyon yayınlarında, kin ve nefret söylemleri ile bazı meslek üyelerinin açık hedef haline getirilmesi, toplumda ayrışma, düşmanlık ve infial yaratmaya yol açacak potansiyel barındıran tehlikeli bir suçtur. Basınımız bu üsluptan uzak durmalıdır.

Ayrıca ve önemli bir husus olarak, derneğimizin yıllardır Sağlık Bakanlığı’nın desteği ile sezaryen oranlarını azaltmak ve normal doğumu özendirmek maksadı ile verdiği çabaları yok sayan bu tür yayınlar anne adaylarının normal doğumu “bebeğe zarar veren komplikasyonlar içeren çok riskli bir doğum şekli” olarak algılamalarına yol açabilecektir.

Bu tür yayınların en önemli tehlikesi “ hekime yönelik şiddeti ” körüklemesidir. Hekimlerin uzun yıllara dayalı maddi/manevi özverilerle uzmanlıklarını hak edip, mesleklerini en verimli biçimde yaptıkları dönemlerinde; devletin, milletin, ailelerin ve bireylerin hekimliğe ve hekimleri yaptığı emek ve yatırımları hiçe saymak ülkemize ve sağlık sistemine adeta ihanettir.

Bu ve benzeri örnekleri ne yazık ki, reyting almak uğruna televizyon kanallarına pazarlayan yapım firmalarına, profesyonel basın yayıncılarımız ve işin ehli yayın yöneticileri tarafından dur denilmesi gerekmektedir.

Televizyon kanalları başta olmak üzere bütün medya temsilcilerine sağlıkla ilgili haberleri ve programları yaparken konunun uzmanı ve muhatabı uzmanlık dernekleri ile iletişime geçmeleri yönünde çağrıda bulunuyoruz.

Tıpta uzmanlık dernekleri ve basın mensuplarının işbirliğini önemsiyoruz. Bu konuda başta hastalarımıza ve onların yakınlarına olmak üzere aziz milletimize her türlü desteği sunmaya ve iyi niyetli makul çaba ve çalışmaların içinde yer almaya hazırız.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Prof. Dr. Ateş KARATEKE

TÜRK JİNEOLOJİ VE OBSTETRİK DERNEĞİ BAŞKANI


İçeriği Paylaşın