Türkiye’de Biyoteknolojik İlaç Üretimi

Türkiye’de Biyoteknolojik İlaç Üretimi

Türkiye’de Biyoteknolojik İlaç Üretimi

Bizi Takip Et


İran’da kurulan  biyoteknolojik ilaç firması CinnaGen, yerel ve bölgesel pazarlar için Türkiye’yi yeni üretim ve Ar-Ge üssü olarak belirledi. 2017 yılında Tekirdağ’da Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi’nde temeli atılacak fabrika ile Türkiye’nin ilaç endüstrisine adım atmaya hazırlanıyor. Türkiye’de kurulacak fabrikanın CEO’su ve kurucu ortağı Dr. Ferhat Farşi biyoteknoloji ilaç ve yeni kurulacak fabrika hakkında düzenlenen basın toplantısında bilgi verdi.

MENA Bölgesi’nin  ( Ortadoğu ve Kuzey Afrika)  biyoteknolojik ilaç firması olan Cinnagen,  Türkiye üzerinde Avrupa ve 20 ülkeye açılmayı hedefliyor.  Biyoteknolojik ilaç üretimi yapacak fabrika yatırımıyla birlikte CinnaGen İlaç, Türk ekonomisi açısından Türk ortaklı bir  ‘Greenfield Yatırıma imza atılacak.

Türkiye’de 2019 yılında üretime geçilmesi planlanan Biyoteknolojik ilaç nedir, hangi hastalıkların ilaçlarını kapsayacak.

BİYOTEKNOLOJİK İLAÇ

Biyoteknolojik ilaçlar üretiminde canlı organizmaları kullanarak rekombinant DNA yani farklı canlılardan elde edilen DNA fragmentlerinin kombine edilerek proteinlerin üretilmesine dayanan bir teknoloji kullanmaktadır. Biyoteknolojik ilaç kapsamında çeşitli tedavi alanlarında kullanılmakta olan biyoteknolojik ilaçlar arasında hormonlar (eritropoietin, somatropin büyüme faktörleri), insülin, immunomodülatörler, monoklonal antikorlar (mAb’lar), kan koagülasyon faktörleri, enzimler ve aşılar sayılabilir.

Biyoteknolojik ilaçlar yüksek teknolojilerle hızlı ve aynı zamanda mevcut tedavi maliyetini düşürecek ürünler yer alıyor. Biyoteknolojik ürün gamı, kanser ve kan hastalıkları başta olmak üzere ciddi bağışıklık sistemi hastalıkları, MS gibi spesifik merkezi sinir sistemi nadir hastalıkları için ve kısırlık tedavisinde kullanılan ilaçlardan oluşuyor.

TÜRK İLAÇ ENDÜSTRİSİNİN DIŞA BAĞIMLI YAPISI DEĞİŞECEK

Biyoteknolojik ilaçların ülkemizde üretilmesi, Türkiye’nin özellikle bu kategoride yurtdışına bağımlı olan endüstrisi açısından da önemli bir gelişme. Öte yandan dünyada biyoteknolojik ilaçların kullanım oranı yüzde 20’lere ulaşmış durumda ve benzer bir trend Türkiye için de geçerli. İlaç sektörünün yaklaşık yüzde 17’si biyoteknolojik ilaçlardan oluşuyor ve bu ilaçların neredeyse tamamına yakını ithal ediliyor. 2015 yılı verilerine göre Türkiye’de biyoteknolojik ilaçlarda yaklaşık 2,5 milyar liralık ithal ürün kullanımı mevcut. Türkiye’de yatırım yapacak CinnaGen İlaç’ın üretim sürecine geçişiyle birlikte hastaların bu ilaçlara erişimi de kolaylaşmış ve ilaç ithalatı azalmış olacak.

“ÜLKE EKONOMİSİNE KATMA DEĞER SAĞLAYACAĞIZ”

Türkiye’deki stratejik yol haritalarını açıklayan Dr. Ferhat Farşi, şöyle konuştu: “CinnaGen İlaç olarak Türkiye’deki fabrika ve Ar-Ge Merkezi yatırımımıza 2017 yılında başlıyoruz. Uluslararası standartlarda yüksek teknoloji ve yenilikçi bir altyapıya sahip biyoteknolojik ilaç endüstrisinin şirketi CinnaGen, Türkiye’deki yapılanmasıyla ülke ekonomisine katma değer sağlayacaktır. CinnaGen, Türkiye’de konumlanmasıyla Avrupa başta olmak üzere diğer pazarlara ihracat faaliyetlerini planlayacak. Türk ilaç endüstrisinin üretim kapasitesini ve ihracat payını artıracak olan bu gelişme, dış ticaret açığını azaltacak.

Biyoteknolojik ürünlerin ilaç sektöründeki önemine de değinen Dr. Ferhat Farşi; “Biyoteknolojik ilaçlar, konvansiyonel ilaçlar ile karşılaştırıldığında zorlu aşamaları içeren bir geliştirme sürecine sahip. Konvansiyonel ilaçlar ile tedavi edilemeyen birçok hastalık için tedavi imkanı vermektedir. Bu yönüyle de CinnaGen İlaç’ın biyoteknolojik ilaç üretimi, ilaç endüstrisi adına önem taşımaktadır” dedi.


İçeriği Paylaşın