Yorgun Sabahlara Veda Edin! İşte Güne Daha İyi Başlamanızı Sağlayacak Öneriler

Yaz aylarında daha fazla görülen uykusuzluk ve yorgun uyanmanın nedeni sıcak havalar ve delta uykusu süresinin azalması. Peki daha iyi bir uyku için neler yapılmalı? İşte daha iyi uyumanızı sağlayacak öneriler....

Yorgun Sabahlara Veda Edin! İşte Güne Daha İyi Başlamanızı Sağlayacak Öneriler

Bizi Takip Et


Uykusuzluk, uykuya dalmakta zorluk çekme ve yorgun uyanma gibi problemler yaz aylarında daha fazla görülüyor. Yapılan bir çalışmaya göre, aydınlık hava uykunun dinlendirici bölümü olan delta uykusunun süresini azaltarak gece daha fazla uyanmaya neden oluyor.

YAZIN UYUNAN UYKU DAHA AZ DİNLENDİRİYOR

Son yapılan araştırmalar uykusuzluk ,yorgun uyanma, uykuya dalmakta güçlük çekme gibi sorunların yaz aylarında kışa göre daha fazla görüldüğünü ortaya koydu. 

Beynimizde yer alan ve biyolojik saat olarak tanımlayabileceğimiz bir yapı, uyku ve uyanıklık saatlerimizi güneş ışığına göre ayarlıyor. Bu nedenle güneş doğduktan sonra beynimiz uyanmamız için sinyaller göndermeye başlıyor. Bu nedenle de yazın uyunan uyku daha az dinlendirici oluyor.

MELATONİN KIŞIN DAHA ÇOK SALGILANIYOR

Yazın uyku kalitesinin azalmasında melatonin hormonu da etkilidir. Melatonin hormonu, vücudun yeni bir güne hazırlanmasını sağlayan bir madde. Bu hormonun üretimi karanlıkta gerçekleşimektedir. Bu nedenle kış aylarında bu hormonun üretimi için uzun bir süre varken, yaz aylarında süre kısıtlı oluyor. Sonuç olarak da daha az melatonin üretiliyor.

Ayrıca sıcak havalar vücut sıcaklığını artırarak uyku kalitesini olumsuz etkileyebiliyor. Vücudun iç termostatı yüksek sıcaklıklarda alarm durumuna geçiyor ve kişinin uyanması yönünde sinyaller üretiyor. Ancak sıcaklık tekrar normal değerlere düştüğünde uyku için daha güvenli ve rahat bir ortam sağlanmış oluyor.

İşte sıcak yaz aylarında daha iyi bir uyku uyumanızı sağlayacak öneriler...

*Her gün aynı saatte uyuyup uyanmaya çalışın

* Gündüz değil gece uyuyun, şekerleme yapmayın.

 * Yattığınız odanın karanlık olmasını sağlayın.

* Yatmadan önce yediklerinize dikkat edin.

* Gece yatarken pijama seçiminize dikkat edin. Geniş, rahat, pamuklu pijamalar kullanın.

* Gece yatmadan önce kendinizi rahatlatacak şeyler yapın. Örneğin ılık bir duş alabilir veya  kitap okuyabilirsiniz. 


İçeriği Paylaşın